5.00 / 1 oy

Yeni Evlerde 3 Faz Elektrik Olması Ne İşe Yarıyor?

Yakın zamanda yeni bir eve taşındık ve eski elektrikçimi eve getirip yapılacak işleri konuşurken hayırlı olsun abi 3 fazlı elektrik sistemin var dedi. 3 faz deiğimiz şey benim bildiğim ağır iş makinelerinin çalıştığı sanayi gibi yerlerde yük dağıtımını dengelemek için kullanılır. Dairelerde tek faz ile faz-nötr-toprak hatları yeterli olurken yeni inşaatlarda da artık dairelerdeki elektrik yükünü daha rahat dağıtabilmek için 3 fazlı elektrik sistemi bulunuyormuş.

Üç fazlı sistemin bana ne gibi bir faydası olacağını henüz çözebilmiş değilim, fazlar arasında bir fark da yok anladığım kadarıyla. Çok yüksek apartmanlarda asansörleri farklı bir faza verebiliyorlarmış ve 3 fazlı kesintisiz güç kaynakları ile elektrik kesintileri durumunda asansörler de çalışmaya devam ediyormuş mesela, iyi de bizim tek fazlı apartmanda da vardı bu teknoloji?

Duvarın arkasında tümü 220V veren üç farklı kablo olmasının bana sağlayacağı kolaylığı ve bu teknolojiyi benim nasıl faydaya dönüştürebileceğimi anlatabilecek birileri var mı aramızda?

ramizdayı

17.10.2020 21:24

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Yeni Evlerde 3 Faz Elektrik Olması Ne İşe Yarıyor?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.