5.00 / 1 oy

E-Fatura Mükellefi Olmak Ne Demektir?

Bazı mail hesaplarında (özellikle muhasebe hesabı olan mail adreslerinde imza olarak) ya da e-ticaret sitelerinde kurumsal bilgilerinin paylaşıldığı yerlerde e-fatura mükellefi olduğunu beyan eden firmalar görüyorum ve merak ettiğim için bu soru başlığını açmak istedim.

Bir firmanın e-fatura mükellefi olması ne anlama gelmektedir ve bunun o şirketin müşterileri ya da o şirketten alacağı olan firmalar açısından bir anlamı var mıdır? Eskiden sadece bazı firmalar e-fatura kesiyorlardı ve bunun sebebi de yıllık cirolarının belirli bir tutarın üzerinde olmasından kaynaklanan zorunluluktu. Ama bugün artık bildiğim kadarıyla bakkal faturası dediğimiz el yazılı faturalar zaten kalmadı diye biliyorum. Sonuç olarak 2021 yılı itibariyle bir şirketin e-fatura mükellefi olması müşterisi ya da hizmet vericisi açısından ne anlam ifade etmektedir?

 

Editör editi: sitede yer alan bazı diğer başlıklar için;

bkz: Shopify'da satış yapınca fatura kesmek gerekiyor mu?

bkz: Faturası gelmeyen açılmış ürün iade edilebilir mi?

bkz: Başkent Doğalgaz Faturalı Sisteme Nasıl Geçilir?

bkz: Amazon.com.tr'den Kurumsal Fatura Almak Mümkün mü?

bkz: Fatura Takip Programı Tavsiyesi

bkz: E-Arşiv faturaları iade durumunda nasıl iptal edilir?

İsmail76

22.05.2021 16:13

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 22 Mayıs 2021 18:16
    19

    aslında sorunun yanıtını soru içinde kendiniz de vermişsiniz, öncekş yıllarda başlanan e-fatura sistemine geçiş sürecinde önce belirli rakamların üzerinde gelir sağlayan firmalar aşama aşama e-fatura sistemine geçirildiler. Bugün ise sanırım 5.000 TL ve üzeri her faturanın zaten e-fatura olarak GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı) tarafından belirlenen kurallar çerçevesinde düzenlenmesi gerekiyor. Dolayısıyla artık tüm ticari işletmeler bu rakamın üzerinde e-fatura mükellefidirler.

    E-fatura mükellefi olan bir firmaya fatura kesecekseniz de bildiğim kadarıyla özel bir işlem yapmanız gerekmiyor, onlar da zaten aldıkları fiş ve faturaları gider gösterebiliyorlar.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
E-Fatura Mükellefi Olmak Ne Demektir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.