5.00 / 1 oy

E-Arşiv faturaları iade durumunda nasıl iptal edilir?

E-ticaret sitesi açmayı düşündüğüm için süreç boyunca yaşayacaklarım konusunda derin bir araştırma yapıyorum. Artık e-arşiv fatura sistemine geçmiş olmak ve bu sistemi öğrenmek de bu araştırmaların önemli bir parçası. earsivportal.efatura.gov.tr (e-arşiv portal) üzerinden hazırlanan faturalarda eğer fatura taslağına onay verdiyseniz, bu faturayı iptal etme seçeneği çıkmıyor. mutfakkitap.com e-ticaret internet sitesi de anasayfasında bu sıkıntıdan dolayı iade alamayacaklarını ifade eden bir duyuru yapmış.

mutfakkitap.com

Burada iki taraf açısından da anlamadığım bir durum var. Tüketici olarak tüketicilere TTK (Türk Ticaret Kanunu) tarafından tanınan bir hak var ve bu hak istisnasız tüm e-ticaret sitelerini de kapsıyor olmalı. Ayrıca gelen ürün ayıplı, arızalı ya da farklı bir ürün de olabilir. Bu durumlarda sattığı malı geri almıyorum deme lüksüne sahip mi internet siteleri üzerinden satış yapan firmalar? Diğer taraftan da satış yapmaya hazırlanan birisi olarak bu problemin iade faturası dışında bir çözümü olması gerektiğini düşünüyorum. Ben de e-ticaret sitesi üzerinden satış yaptığımda bana da haklı olarak iade talepleri gelecek, bu durumlarda e-arşiv faturaları nasıl iptal edilebilir?

Sadece kendi e-ticaret sitelerinden değil; trendyol, hepsiburada, n11 ve gittigidiyor gibi sitelerde satış yapan firmalar için de benzer durum geçerli olmalı, sonuçta bu firmalar da platform bağımsız olarak gelen siparişe kendileri fatura kesiyorlar ama ilgili platformun satış ve iade politikalarına da uymak zorunda olduklarına göre bol bol iade de alıyorlar. Sonuç olarak e-arşiv portal üzerinden bireylere (tüzel kişiliklere de olabilir) kesilen faturaların iptali nasıl yapılır?

hasanhusami

07.05.2020 04:00

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
E-Arşiv faturaları iade durumunda nasıl iptal edilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.