5.00 / 1 oy

Faturası gelmeyen açılmış ürün iade edilebilir mi?

Eskiden internetten bir alışveriş yapınca hepsiburada, trendyol, n11 ya da gittigidiyor vb. gibi alışverişi yaptığım sitenin adını da yazarak yaşadığım olumlu ve olumsuz tecrübeleri yazardım çünkü alışverişi onlardan yaptığım için övgüyü de şikayeti de hak eden kurum kendileri olurdu. Şimdi sadece birer avm gibi başkaların sattıkları ürünleri listeleyen birer internet sitesine dönüştüler ve ne problem olsa muhatap bulamayacakmışım gibi geliyor. E-ticaret sektörünün geldiği noktadan sadece ben mi şikayetçiyim bilmiyorum ama bence son birkaç yıldır ileri değil geriye doğru bir gidiş var gibi geliyor.

Yaşadığım sorun ise internetten satın aldığım bir rondonun kutusunda fatura olmadığını gördükten sonra belki kutunun içinden çıkar diyerek kutuyu açmam ve kutunun içinden de fatura çıkmayınca nasıl olsa e-arşiv fatura gönderirler diyerek ürünü kullanmaya başlamam. Aradan bir hafta geçti ama ne fatura var ne garanti belgesi, ürünü de artık kullanmış bulundum ama iki gün sonra bozulda da elimde kalsa garantiye bile gönderemem ürünü faturası olmadan. Ama alışveriş yaptığım yere de faturasını göndermeyecekseniz ürünü iade edeceğim desem ürünü çoktan açıp kullanmış bulundum. E-ticaret sitelerinin satıcıların fatura göndermesi ile ilgili bir takibi ya da şartı var mıdır ve satıcı üzerinde ürün iadesi konusunda bir yaptırımm uygulayabilirler mi ya da tüketici hakem heyetine başvursam haklarım nelerdir ve ne yapmam gerekir içinden çıkamadım.

Güncelleme: İlgili e-ticaret sitesine telefon açarak böyle böyle diye durumu anlattım, sağolsunlar satıcı firma ile iletişime geçerek faturanın tarafıma gönderileceği konusunda bilgi verdiler ve faturası gelmezse de iade hakkım olduğunu söylediler .Fatura tarafıma ulaşırsa ya da ulaşmadığı durumda iademi kabul ederlerse sitenin adını da buraya yazarak teşekkürlerimi ileteceğim.

gulnihale

30.11.2020 10:06

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

  • 18 Mart 2022 03:36
    0

    faturalar artık genellikle dijital olarak e-arşiv faturası şeklinde platformlar tarafından siparişe ilişkilendiriliyor ama ne dijital ne de basılı olarak eğer satın altığınız ürüne ait fatura size ulaşmadı ise bence alışverişi onaylamadan doğrudan iade prosedürünü başlatmak en doğrusu çünkü aksi taktirde olası bir bozulma durumunda faturanız oladan garanti gibi süreçleri başlatamazsınız

  • 18 Haziran 2022 23:43
    0

    faturası dijital olarak da gönderilmiş olabilir, bu arada madem faturası yok dediniz keşke hiç kutusunu açmasaydınız

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Faturası gelmeyen açılmış ürün iade edilebilir mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.