5.00 / 1 oy

Covid-19 testi pozitif çıkınca test para iadesi nasıl alınır?

Covid-19 testi pozitif çıkan bir yakınım için özel bir hastaneye 250 TL test ücreti vermiştik, test sonucu pozitif çıkınca da hastaneyi arayarak test sonucunun pozitif çıktığını ve para iadesi hakkımız olup olmadığını sorduk. Hastane de para iadesi yapmadıklarını söyledi, ben de bildiğim kadarıyla test sonucu pozitif çıkınca tüm test ücretleri iade edildiği için hastaneyi şikayet etmeye karar verdim. Ama benim bilgim eksikmiş ve bu süreçte neler yaptığımı ve öğrendiklerimi paylaşmak istiyorum.

Aklıma ilk gelen telefon numarası 184 olduğu için hemen ALO 184'ü arayarak test tarihini, hasta bilgilerini ve şikayetimi ilettim. Telefonu açanlar çok yardımcı oluyorlar ve iletişimi güçlü insanlar. Bu yönden bu birimi kuranları da tebrik etmek istiyorum. Kısa bir süre sonra bana telefonla dönüş yapıldı hastanelerle ilgili şikayetlerin ALO 170'e (Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İletişim Merkezi) yapmam gerektiğini ilettiler. Ben de bilgisayar başında olduğum ve o esnada telefonla konuşma imkanım olmadığı için alo170.gov.tr adresindeki ihbar/şikayet formunu hızlıca doldurup gönderdim. Yine çok kısa bir süre içerisinde telefonla dönüş yapıldı ve covid-19 testinde özel hastanelerin 250 TL'ye kadar test ücreti alma hakkı olduğunu ifade ettiler. 250 TL'nin üzerinde ücret talep edildi ise bu tutarın iadesini talep edebiliyormuşuz.

Bilgi eksikliğimden kaynaklı hatalı bir talepte bulunmuşum özetle, ama süreci çok hızlı bir şekilde telefondan ve internetten çözebilmek hoşuma gitti. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

 

Editör editi: benzer içerikli yazılardan bazıları için;

bkz: Covid-19 için maske önerisi (2021)

bkz: HES Kodundan Nasıl Covid-19 Sorgusu Yapılır?

bkz: Covid19 atlatmış kişi ne zaman aşı olabilir?

bkz: Covid-19 sağlık çalışanları için meslek hastalığı sayılacak mı?

bkz: Covid-19 hastalarına hangi ilaçlar veriliyor?

bkz: Covid-19'a tedbir olarak besin ve vitamin takviyeleri

psychokiller

22.04.2021 13:47

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Covid-19 testi pozitif çıkınca test para iadesi nasıl alınır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.