5.00 / 1 oy

Covid-19 sağlık çalışanları için meslek hastalığı sayılacak mı?

Neredeyse her gün haberlerde gündemde covid-19'un özellikle bazı meslekler için meslek hastalığı sayılması gerektiği söz konusu. Özellikle covid-19 için yapılan test sonucu pozitif çıkan hastalar ile yakın temas halinde bulunan sağlık çalışanlarının covid-19'a yakalanmaları ve hasta olmalarıyla iş göremez duruma gelmeleri ya da vefat durumunda hem kendilerinin hem de yakınlarının tazminattan yararlanması ya da kendilerine maaş ödemesine hak kazanmaları için önemli covid-19'un meslek hastalığı sayılması. Covid-19’un meslek hastalığı ya da iş kazası sayılması durumunda ayrıca hastalığa yakalanan kişinin tedavi masraflarının tamamının karşılanması da söz konusu.  

Covid-19 salgınıyla mücadele içinde bulunan ve en önde savaşan doktor, hemşire, eczacı, hizmetli, ambulans şoförleri, ebeler ve daha birçok meslek grubu için meslek hastalığı sayılması durumunda SGK’nın yükünün ağırlaşması ve ödemelerin altından kalkamayacağı endişeşiyle meslek sayılmadığı bilinen bir gerçek. Tüm ülkeler doğru yolu bulurken ve bir önce covid-19’u meslek hastalığı kategorisine alırken bizim hala reddetmemiz inanın çok komik geliyor.

Bu arada sadece sağlık çalışanlarının değil de korono virüse maruz kalan tüm meslek grupları için korona virüsün meslek hastalığı sayılması gerekmekte. Bu doğrultuda ilgili sendikalar ve meslek örgütleri çalışanlar için covid-19 virüsünün iş kazası ve meslek hastalığı olarak kabul edilmesi için hala savaşmakta.

En son Cumhurbaşkanı geçenlerde doktorlar için korona virüsün meslek sayılması gerektiği yönünde talimat verdiği haberi vardı. Dolayısıyla kısa süre içinde umarım beklenen güzel haberler gelir.

H.Gölpınar

21.12.2020 23:25

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Covid-19 sağlık çalışanları için meslek hastalığı sayılacak mı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.