5.00 / 1 oy

Covid19 atlatmış kişi ne zaman aşı olabilir?

Covid19 aşıları uygulama sırası 65-69 yaş aralığındaki vatandaşlarımıza gelmiş durumda, ancak Covid19 virüsünü yakın zamanda kapan kişilerde yakın zamanda PCR test sonuçları pozitif çıktı ise sistem zaten Covid19 aşı başvurusu oluşturmalarına izin vermiyor ve e-nabız uygulaması ekranlarında şöyle bir uyarı çıkıyor: COVID-19 pandemik aşılaması için belirlenen öncelikli gruplar içerisinde yer almaktasınız. Ancak geçmişte pozitif PCR sonucunuz olması nedeniyle aşı yapılması uygun değildir.

covid19 uyarı

Covid-19 hastalığını geçirmiş kişilerde kalıcı bir bağışıklık sağlanmıyor olsa da 6 aya kadar tekrar koronavirüs olmalarının oranlarının oranı yaklaşık %5-10 arasında seyrediyor. Yakın zamanda koronavirüsü atlatmış olmaları ile aşı yolu ile antikor üretilmesi arasında büyük bir fark olmadığı söyleniyor ancak hekimlerin bu konuda kesin bir sonuca varabilmeleri ve aralarındaki fikir ayrılıklarına son verebilmeleri için de halen yeterli veri bulunmuyor. Covid-19 mutasyonlarının etkileri de farklı olduğu için yakın zamanda Covid-19 hastalığını geçirmiş kişilerin hiç Covid-19 hastalığı bulaşmamış kişilere kıyasla bir süreliğine daha fazla bağışıklık sahibi olduğu ifade ediliyor ancak kalıcı ve kesin bir koruyuculuk maalesef yok.

sangre

20.02.2021 19:36

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 4 Temmuz 2021 16:22
    17

    bu süre artık 3 ay olarak güncellendi

  • 24 Aralık 2021 00:54
    0

    sistem (e-nabız) kişi doğal antikor ürettiği için sanırım 6 aylık bir süre ile kişiye aşı olma hakkı tanımıyor

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Covid19 atlatmış kişi ne zaman aşı olabilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.