5.00 / 1 oy

Covid-19'a tedbir olarak besin ve vitamin takviyeleri

Covid-19'un herkeste farklı sonuçlar gösterdiğini gözlemliyorum, aynı evde eşi pozitif çıkan birisinin kendi negatif olabiliyor mesela. Ya da aynı hane içinde tümü pozitif olan vakalarda kimileri hiçbir semptım göstermeksizin kendini oldukça sağlıklı hissederken kimileri yerinden kalkamıyor, nefes alamıyor ya da entübe olabiliyor. Ben bu farklılığun kan grubundan ya da yaştan değili bağışıklık durumundan kaynaklandığını düşünüyorum.

Sigara içen birinin ciğerleri çok daha savunmasız olduğu için koronavirüs kapması durumunda daha fazla zarar görüyor mesela, benzer şekilde düzenli beslenen, spor yapan ya da gıda takviyeleri alan kişilerin bağışıklıkları da yine daha güçlü oluyor. Peki metabolizmayı güçlendirmek için düzenli spor yapmaya ilave olarak beslenme açısından nasıl takviyeler alabiliriz? Mesela d vitamini konusunda çok fazla konuşuluyor bugünlerde, ek olarak meyve tüketimleri ile c vitamini almak ya da daha da ilave katkı yapabilmek için vitamin takviyelerine başvurmak bu konuda fayda sağlar mı?

Ben evden mümkün olduğunca çıkmayan ve sürekli olarak maske ile kendimi korumaya çalışan birisi olmama rağmen uzun vadede ufak bir dikkatsizlik sonucu herkesin bu virüsü kapacağını düşünüyorum, dolayısıyla birkaç yıllık vadede covid19'un kalıcı tedavisinin aşı gibi bir formda mutlaka bulunmuş olması gerekiyor diye düşünüyorum. Bu aşı bulununcaya kadar da kendimi virüsü kapma senaryosuna karşı olabildiğince koruyabilmek için besin takviyeleri alma konusunda bilgi sahibi arkadaşlara danışmak istiyorum, örneğin tablet vitaminleri günlük olarak almaya başlamanın faydası mı olur yoksa vücut gıdalardan vitamin alma konusunda tembelleşeceği için zararı mı olur?

Aycem Güngör

08.10.2020 11:36

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Covid-19'a tedbir olarak besin ve vitamin takviyeleri

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.