5.00 / 1 oy

Covid-19 mutasyona uğrarsa mevcut aşılar işe yarayacak mı?

İngiltere'de covid-19 virüsünün mutasyona uğramış versiyonlarının bulunduğu haberini gördüğümden beri aklıma takılan birkaç soru var ama bu soruya yanıt verebilecek birisi var mı ondan emin olmadığım için kendimi kemiriyorum. Şimdi malum, bildiğimiz koronavirüsü tedavi etmek için aşılar geliştirildi ve hatta biz de kendi tercihimizi çin aşısından yana kullandık. Başka ülkeler de muhtemelen benzer içeriklere sahip farklı aşıları tercih ettiler ve bu salgından kurtulabilmek için de herkes kendinde en uygun bulduğu çözümlere bel bağlamış durumda.

Aklıma takılan soruları madde madde yazayım da herkes çözebildiğine cevap yazsın.

1. Peki eğer İngiltere'de koronavirüsün mutasyona uğramış bir versiyonu ortaya çıktıysa bu durumda mevcut aşılarımız yeni mutasyona karşı işe yaramayacak anlamına mı geliyor bu? Yoksa mevcut virüse A, mutasyona da B dersek A için üretilen aşının B'ye de olumlu etki etme ihtimali var mıdır?

2. İngiltere'de kısaca B adını verdiğimiz yeni bir koronavirüs mutasyonu bulunduysa bütün ülkelerdeki A tipindeki koronavirüslerin de B tipine evrileceği sonucuna varabilir miyiz yoksa C, D.. gibi farklı mutasyonlar da olabilir mi? Her bir mutasyon için ayrı aşı geliştirmek zorunda kalma senaryosunu sormak bile istemyorum.

3. Malum, koronavirüsün bulaştığı host (insan) öldüğü zaman virüsler de ölmüş oluyorlar. Peki bu duruma karşı hayatta kalmak isteyen koronavirüsler bir ihtimal insanı öldürmeyen ve daha az zarar veren bir virüs olacak şekilde de evrilmiş olabilirler mi? Bu senaryoda kendi kendine yok olan bir virüs salgınından bahsetmiş oluyoruz aslında.

4. Koronavirüsün mutasyona uğraması durumunda olur da elimizdeki aşılar işe yaramayacak olurlarsa iade edebiliyor muyuz ya da bu milyarlarca dolarlık zararın faturası kime kesilmiş oluyor?

Aklımdaki birçok soruyu 4 soru halinde özetlemeye çalıştım. İçlerinden çözebildikleriniz varsa cevap yazabilirseniz çok sevinirim.

Son not: herkes kendinin polisi ve doktoru olmaya çalıştıkça vaka sayıları da azalacaktır. Sitede bulduğum birkaç soruyu da hatırlatmak amacıyla paylaşmak istedim:

bkz: Koronavirüse karşı kan gruplarının bağışıklıkları farklı mı?

bkz: Korona Olduğunu Saklamanın Cezası Nedir?

bkz: Koronavirüs belirtileri kaç saatte belli olur?

bkz: Koronavirüs Aşısı Hasta Olanlara Uygulanabilir mi?

bkz: Gargara yapmak korona virüsten korur mu? 

mmey

24.12.2020 08:37

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 20 Eylül 2021 09:13
    6

    aşıların zaten sizi covid olmaktan koruması gibi bir olay yok. aşı olsanız da yine hasta oluyorsubuz ama bedeninizi önceden o virüslere karşı hazırladığınız ve önlem aldığınız için çok daha hafif atlatmış oluyorsunuz. olduğunuz sinovac ya da biontech aşıları mutastyon virüsler için de yine hasta olmaktan etkilemese bile hastalığı daha hafif atlatmanızı sağlayacaktır.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Covid-19 mutasyona uğrarsa mevcut aşılar işe yarayacak mı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.