5.00 / 1 oy

Koronavirüs belirtileri kaç saatte belli olur?

Biz iyiden iyiye paranoyak olduk sanırım, umarım sizin durumunuz daha iyidir. En ufak bir öksürük, boğaz yanması ya da üşüme/terleme durumunda hemen aklımıza acaba korona mı olduk sorusu geliyor. Bir diğer rahatsızlık türü de aile dışından birisiyle görüşünce acaba hasta mıydı diye tedirgin olmak. Son olarak evden çıkıp dışarıda işlerini hallettikten sonra eve geri döndüğünde kendini hasta gibi hissetme durumu da yine bir diğer psikolojik endişe şekli.

Çok şükür bugüne kadar bizde ya da tanıdığımız kimsede covid-19 pozitif bir vaka tanısı konmadı ama bunda aşırı temkinli olmamızın da etkisi büyüktür diye tahmin ediyorum. Sürekli olarak kat kat maske takıp elimiz kuruyuncaya kadar dezenfektan kullandık ve bu panik modumuzu da halen sürdürüyoruz. Televizyonda çok uzman dinlemiş olsam da tam olarak ikna olmadığım bir soruyu buradan sormak istiyorum, diyelim ki allah korusun birisinden covid virüsü bize bulaştı ve büntemiz de bu virüse karşı bağılıklık gösteremedi. Covid'in kuluçka süresi ve ilk belirti gösterme süresi kaç saat ya da kaç gün oluyor? Soruyu şöyle de sorabilirim, virüsü kaptıktan kaç saat sonra belirtiler (ateş ya da halsizlik, öksürük ve nefes darlığı gibi) görülmeye başlar? Mesela son dışarı çıktığımdan beri 4 gün olduysa artık korona olmadığıma eminim diyebilir miyim?

Bazı kişiler semptom göstermeme konusunda farklı bir bünyeye sahipler ve sadece taşıyıcı oluyorlar bunu biliyorum, ama reaksiyon gösteren bünyeler için reaksiyon gösterme saat aralığını bilenler paylaşabilirse çok sevinirim.

aysen

15.10.2020 21:56

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Koronavirüs belirtileri kaç saatte belli olur?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.