5.00 / 1 oy

Gargara yapmak korona virüsten korur mu?

Corona virüsün ilk ortaya çıktığı zamanlarda bazı bilim insanları virüsün solunum yolu ile bulaşması sebebiyle ağız gargarasının virüsü öldürdüğünü savunurken bazı bilim insanları ise yeni tip corona virüsün ağız gargarası ya da buruna sürülen maddelerden etkilenip etkilenmediğinin henüz tespit edilmediğini, halkın öncelikle maske, mesafe ve hijyen konularına dikkat etmeleri gerektiğini belirtiyorlardı. Tüm bilim insanlarının ortak olduğu ve özellikle vurguladıkları fikir ise özellikle ellerin sık sık sabun ile yıkanması gerektiği ve ağız ya da yüz bölgesine götürülmemesi gerektiği. Fakat son haberlerde Alman bilim insanlarının yeniden ağız gargarasını gündeme getirdikleri ve yapılan testlerde özellikle kalabalık ortamlarda uzun süre bulunulması durumunda ağızda yapılan gargara işleminin virüsün solunum yoluna ulaşmadan yok edildiği yönünde. Aslında biraz düşününce mantıklı da geliyor. Elbette öncelikle diğer insanlarla mesafeyi korumak önemli, maske her iki tarafı da damlacık ile bulaşma riskinden koruduğu için fakat gargara da ek tedbirlere eklense iyi olacak gibi. 

makro shotter

14.12.2020 14:14

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 27 Mayıs 2022 01:25
    0

    korumaz demek istiyorum ama kim covid kapıyor da kapmayan neden kapmıyor orası bende iyice çorba oldu. maskesiz gezip de bir kere bile hasta olmayan çok arkadaşım var ama her türlü güvenlik önlemi ve aşı sahibi olup da 3 kere covid olanları da gördüm. belki işe yarar siz yine gargaranızı yapın ama covid'e karşı kesin bir koruması vardır denemez bence

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Gargara yapmak korona virüsten korur mu?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.