5.00 / 1 oy

Yarka Nedir ve Kaç Haftalık Tavuklar İçin Geçerlidir?

Henüz ergenlik seviyesine gelmemiş, genel itibariyle 16 hafta öncesi yaşa sahip tavuklara yarka adı verilmektedir. Yumurta üretimi amacıyla tavuk almak isteyen girişimciler tarafından tavuklar, civciv ya da yarka olarak alınırlar. Civcivler daha hesaplı, yarkalar ise biraz daha maliyetlidir. Bunun sebebi ise civcivlerin ölüm risklerinin fazla olması ve yarka olduktan sonra hayatta kalma olasılıklarının daha fazla olmasıdır. Eğer girişimci bu riski kendisi üstlenmek ve civcivlerin büyüyünceye kadar geçirecekleri yem ve zaman maliyetini de karşılamayı göze alırsa daha az bir maliyetle tavuklarını civciv olarak da satın alabilir.

Tavukların ilk deneme yumurtalarına kılavuz adı verilir. Kılavuz yumurtasını veren yarkalar artık tavuk olarak isimlendirilirler. Sonrasında da geliştikçe yumurtalarının boyutları da irileşir ve daha üretken oldukları döneme girerler.

aliyener

24.08.2020 08:56

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Yarka Nedir ve Kaç Haftalık Tavuklar İçin Geçerlidir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.