5.00 / 1 oy

Tchibo nasıl okunur?

Daha önce Alman markası olan Sennheiser'in nasıl okunduğuna dair yazmış olduğum Sennheiser Nasıl Okunur? yazımın devamı niteliğinde yine Türkiye'de sıklıkla yanlış telavuz edilen ve herkesin farklı bir şekilde söylediği fakat nasıl oluyorsa bir şekilde doğru anladığı bir başka Alman markası Tchibo'nun nasıl telafuz edildiğini ele almak istiyorum. Seinnheiser'ın ürün yelpapazesinin belli olması dolayısıyla hedef kitlesinin de sınırlı olduğunu düşünürsek belki daha doğru telafuz edenlerin çoğunlukta olduğunu düşünebiliriz fakat etrafımızda daha az duyacağımız için bu sayı istatistiksel olarak daha sınırlı olacaktır elbette. 

Tchibo markası ise nerdeyse her AVM'de mağazası olan ve ürün yelpazesi kahveden kıyafete, ev araç gereçlerinden mobilyaya kadar oldukça geniş olduğu için çok farklı ve çok geniş bir kitleye hitap ediyor. Sanırım herkes en az bir kere meraktan da olsa uğramıştır içeri ne satılıyor diye. Fakat konu bunu nereden aldın aldın sorusunun cevabına gelince mağaza ismi çeşitli şekillerde duyulabiliyor. Mesela; tiçibo, şibo, tıjibo ve daha bir çok değişik varyansı bulunmaktadır. Doğru okunuşu ise "çibo"dur. 

 

hakanbeys12

03.12.2020 12:58

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 18 Ekim 2021 01:17
    3

    bir şeyin nasıl okunacağı zaten bilinmiyorsa ve herkes çoğunluğun nasıl okuduğunu söylemeyi tercih ediyorsa burada eleştirilebilecek bir durum olmamalıdır. bizde nike markası da "nayk" diye okunuyor ama amerika'ya gidip nayk deseniz alay konusu olursunuz, çünkü markanın doğru okunuşu "nayki" şeklindedir.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Tchibo nasıl okunur?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.