5.00 / 1 oy

Çekmece rayı nasıl monte edilir?

Geçen yıl ahşap işlerine başlamış ve hobi olarak da yapmaya devam eden birisi olarak ilk kez çekmeceli bir dolap yapmaya niyetlendim ve çekmece dediğimiz sistemin aslında tahmin ettiğimden çok daha kolay olduğunu görünce bu konuda hobici arkadaşlara cesaret vermek amacıyla kısa bir yazı paylaşmak istedim.

Çekmece ray sistemleri zaten standart bir tasarıma sahip ve internette de istediğiniz uzunlukta çekmece ray sistemlerini hazır olarak satın alabiliyorsunuz. Hatta ufak bir ek ödeme karşılığında frenli çekmece raylarından da satın alabiliyorsunuz ve kurulum mantıkları da neredeyse aynı. Hatta eski bozulan çekmece raylarınızı da sadece tornavida kullanarak ve internetten aynı boyda ray siparişi vererek değiştirebilirsiniz. Teleskobik çekmece raylarına da (sonuna kadar açmak istediğiniz çekmeceler içi) bakabilirsiniz.

- Çekmece dediğimiz şey aslında üstü açık ve 5 tarafı kapalı olan bir hazne. Bunu ister mevcut çekmeceleriniz için, isterseniz de kendi hazırladığınız ahşap/sunta/mdf/osb çekmeceler için kendiniz hazırlayarak kullanabilirsiniz.

- Çekmece ray sistemleri iki parçadan oluşur. Bir parça çekmecenin yan taraflarına (iki parça olarak da düşünülebilir), diğer parça da (yine sağlı sollu iki parça olarak düşünebiliriz) çekmecenin yuvasına monte edilir.

- Önce yuvalara ray kısımlarını ölçtükten sonra monte edin

- Sonra da çekmecelere uygun vidalar ile montajını yapın

- Mobilyalara vida delikleri açmadan önce çekmecenin yuvasına tam uyacağı yeri iyi tespit edin ve 1 mm kadar da diğer çekmecelere çarpmaması için pay bırakın. Ayrıca sağ ve sol rayların da tam hizalı olduğuna dikkat edin, yoksa çekmeceniz eğik durmuş olur.

Önceki yazılarımdan bazıları için;

bkz: Kullanılan Vernik Fırçası Nasıl Korunur ve Temizlenir?

bkz: Akıllı Vida Nedir?

bkz: Ahşaptaki Delikler Nasıl Kapatılır?

bkz: Planya Nedir ve Ne İşe Yarar?

bkz: Hesaplı ve Kaliteli Dekupaj Testere Tavsiyesi

bkz: Kavela (Ahşap Dübel) Nedir ve Nasıl Kullanılır?

vuuno

02.04.2021 22:43

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Çekmece rayı nasıl monte edilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.