5.00 / 1 oy

Atom kokoreç nedir?

Yıllardır yediğimiz ve bildiğimiz kokoreç artık çeşitli alt çeşitlere ayrılmış ve açıkçası bu konularda çok uzman birisi de olmadığım için hangi usul ya da atom mu uzay mı kokoreç nedir karıştırıyorum. Atom kokoreç hakkında da internette tatmin edici bir açıklayıcı yazı bulamadım ve merakımı gideremedim.

Atom kokoreç nedir ve normal kokoreçten farkı nedir bilgisi olan yazabilirse herkes öğrenmiş olur. Bir de sipariş uygulamalarında atom kokoreç olunca daha pahalı olduğunu görüyorum. Atom kokoreç neden daha pahalı ve özelliği nedir bilgi verebilir misiniz?

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: Tüm kokoreç evde nasıl yapılır? Fırın ve mangal için tarif

bkz: Kokoreç Yerken Hangi Baharatlar Atılır ve Güzel Gider?

bkz: Kokoreç bıçağı tavsiyesi (evde kokoreç yapanlar için)

bkz: Fırında hangi et güzel olur?

bkz: Tex-Mex Nedir ve Tex-Mex Yemekleri Nelerdir?

bkz: Bonfile Nedir ve Dananın Neresinden Çıkar?

dağhan

20.07.2021 02:18

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

 • 20 Temmuz 2021 09:31
  26

  Kokoreç sunumları farklı olduğu için Bursa, Ankara, İstanbul, İzmir vb. gibi farklı sunum isimlendirmeleri var. Bunlar arasındaki farklar da içinde sebze olup olmaması ve baharatları.

  Uzay kokoreç bildiğim kadarıyla Midyeci Ahmet tarafından ilk kez isimlendirilen ve tüm olarak ekmeğin içine konarak sunulan kokorece verilen isim.

  Atom kokoreç ise daha küçük boyutlarda sarılan (portakaldan biraz daha büyük) ve içte uykuluk, onun üzerinde gömlek yağı ve en üstte de kuzu bağırsağı olan kokorece verilen isimdir. Atom kokoreci hazır olarak satan yerler artık çoğaldı. Ama evde yemek pişirmeyi seviyorsanız ve özellikle büyükçe bir mangalınız da varsa size tavsiyem atom kokoreci evde mangalda pişirerek yapmanızdır. Eğer mangalda pişirme imkanınız yoksa fırında da pişirebilirsiniz.

  Not: bulunduğunuz şehirde çiğ atom kokoreç satan bir yer bulabilmeniz varsayımı ile bunları yazıyorum. Yoksa hazır olarak satan yerlerden pişmiş halde alarak yiyebilirsiniz. Bence en lezzetli kokoreç seçeneği bu olduğu için mutlaka denemenizi öneririm.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Atom kokoreç nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.