5.00 / 1 oy

Argumentum Ad Populum (Bandwagon Fallacy) Nedir?

Argumentum Ad Populum (Bandwagon Fallacy), bir argümanın doğruluğunu kalabalıkların da bu fikri destekliyor olmasına endekslemektir. Örneğin çayın sıcak havada ferahlatma özelliği olduğunu ispatlamak isteyen bir kişi, yazın milyonlarca kişi serinlemek için çay içiyor şeklinde bir argümanla sunabilir. Bu yanılgıda bir fikri savunmak için fikri savunanların kalabalığına refere etme uygulaması vardır.

Örneğin sigara içmenin faydalı bir şey olduğunu savunan birisi yine dünyadaki milyonlarca sigara tiryakisinin sayısını argüman olarak sunabilir, ya da kripto paraların binlerce dolar seviyesine geleceklerine inanan birisi kripto para piyasasında oyuncu olarak yer alan kişilerin sayısını yine argüman olarak kullanabilir. Burada iddia sahibi, aslında sürü psikolojisinden yola çıkarak karşıdaki kişiyi ikna etme çabasındadır.

Not: Ad Hominem (bkz: Ad Hominem Ne Demektir ve Anlamı Nedir?) ile Argumentum Ad Populum farklı kavramlardır, ancak her ikisi de argüman üzerinden yanıltma içerir. 

 

Editör editi: sitede yer alan bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Halo Effect (Hare Etkisi) Nedir?

bkz: Homo Economicus Nedir?

bkz: Veblen Etkisi Nedir?

bkz: Snob Etkisi Nedir?

bkz: Decoy Effect Nedir?

bkz: Streisand Etkisi Nedir?

mehmet varol

09.05.2021 09:46

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Argumentum Ad Populum (Bandwagon Fallacy) Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.