5.00 / 1 oy

Tavuklar Kendi Pisliklerini Yerler Mi?

İslamiyette kendi pisliğini yediği için domuz eti yememe inancı vardır. Ama tavuklar da kendi pisliklerini yemelerine ve yutmalarına rağmen islamiyette tavuk yemeye ilişkin herhangi bir yasaklama bulunmuyor. Bunun gerekçesi olarak ise tavuklarda taşlık adı verilen bir organ olması ve bu taşlık organı sayesinde pisliklerin temizlenerek vücutlarından geri atılıyor olması gösteriliyor. Tavuk dışkısındaki mikropların da bu sayede tavuk etine sirayet etmeden atıkdıkları söyleniyor. Domuzlarda ise taşlık organı yok ve yedikleri pislikleri kendi vücutlarına karışmış oluyor.

Aslında tavukların elbette pisliklerden beslenmek gibi bir damak zevkleri yok, yerdeki yemleri, böcekleri ve solucanları ararken pisliklerin içindeki yemleri de eşeledikleri için pislikleri de yemiş oluyorlar. Ama insanlardaki gibi pisliklerinden tiksinmeleri gibi bir durumları da olmadığı için tırtıkladıkları yemlerle beraber kendi pisliklerini de yemiş oluyorlar.

Tavuk etinde salmonella hastalığı olup olmadığı ise farklı uzmanlar tarafından farklı olarak yorumlanıyor. Ancak tavuk etinin en hesaplı ve lezzetli beyaz et seçeneği olduğu göz önüne alındığında insanların tavuk etinden vazgeçebileceklerini de pek tahmin etmiyorum. Gezen tavukların endüstriyel tavuklara göre daha sert ve pahalı olmaları ise sağlık açısından bence dikkate alınması gereken bir faktör çünkü hareketsiz olarak hormon ve antibiyotiklerle de desteklenen bu tavukların sağlığa etkilerinin daha olumsuz olduğunu düşünüyorum

harun_emirhan

24.08.2020 07:03

Bu soru 4 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Tavuklar Kendi Pisliklerini Yerler Mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.