5.00 / 1 oy

Ahşaptan tutkal nasıl sökülür?

Ahşap tutkalı ile daha önce birbirine tutturduğum iki ahşap parçasını birbirinden ayırmaya çalışıyorum ama tutkal olan yerlerden ayrılmasını beklediğim ahşaplar resmen kırılmaya başladılar ama tutkal olan yerlerden zerre kadar esneme bile yapmadılar.

Ahşaptan tutkalı sökebilmek ve ahşapları birbirinden ayırabilmek için kullanabileceğim bir çözüm var mı yoksa sonunda testere ile keserek ahşapları birbirinden ayırmak zorunda kalacağım.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: Ahşap mobilya yapımı için tutkal tavsiyesi

bkz: Tung Yağı Nedir ve Ahşap İçin Nasıl Uygulanır?

bkz: Ahşap Kenar ve Köşe Yuvarlama İşlemi Nasıl Yapılır?

bkz: 3 Boyutlu Ahşap Mobilya Modellemek İçin Program Tavsiyesi

bkz: Kavela (Ahşap Dübel) Nedir ve Nasıl Kullanılır?

bkz: Bosch Temiz Ahşap Kesimi için Dekupaj Testere Ucu Tavsiyesi

emirkan

01.09.2021 21:41

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

 • 2 Eylül 2021 00:08
  44

  Ahşapları yakmadan sadece ortalarındaki tutkalı yavaş yavaş eritebilmek için kısık seviyede ısı tabancası ya da fön makinesi kullanabilirsiniz. Süreci hızlandırmaya çalışırsanız tutkalı sökmeden önce ahşapta yanık lekeleri ortaya çıkar ve bir de bunlarla uğraşmak zorunda kalırsınız. Acele etmeyin ve orta sıcaklıkta yavaş yavaş uygulayın.

  Ben denemedim ama youtube'de muz kabuğu ile de ahşap tutkalı söken yabancı bazı videolar hatırlıyorum, alternatif olarak meraktan denenebilir.

  Ahşap tutkalı sökücü gibi profesyonel ürünler de satılıyor ama para vermenize gerek olacak bir durum olduğunu sanmıyorum, zaten kullanmadığım için tavsiye edebileceğim bir tutkal sökücü ürünü de yok.

  Son olarak aseton da yine tüm tutkalların yapışma özelliğini çözme özelliğine sahip olduğu için zor durumlarda denenebilir, ama ahşap üzerinde de olumsuz etkisi olabileceği için yine alternatif çözüm olarak listenin sonlarında durmalı.

 • 14 Temmuz 2022 20:07
  0

  tutkal o kadar sağlamsa birçok vidalama işlemine gerek bile olmamış olmuyor mu?

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Ahşaptan tutkal nasıl sökülür?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.