5.00 / 1 oy

Philips Hue ile bilgisayardan film izlerken ışık senkronizasyonu yapmak

Ampıle 1000 TL verilir mi ya diye gevrek gevrek konuşurken kasım'da yapılan indirimler neticesinde bir de baktım ki ben de Philips Hue seti almışım ve kargonun yolunu gözlüyorum :) Değer mi değmez mi konusunda söyleyebileceğim çok şey var, ama özetle 3 ampul ve bridge olarak satın aldığım (Philips Hue Renkli Akıllı Başlangıç Seti 3'lü Kumandalı diye geçiyor) set evde bugüne kadar belki de hiçbir aksesuarın yapamadığı etkiyi yapmayı başardı. Yazılımsal olarak da o kadar çok 3. parti eğlenceli fikir üretmişler ki ampul artık ampul olmaktan çıkmış resmen. Setin incelemesini başka bir yazının konusu olarak şimdilik erteliyorum, bu yazının konusu ise bilgisayardan film izlerken Philips Hue seti ile ışık senkronizasyonu yapmak.

Hem Windows için, hem de Mac bilgisayarlar için Philips'in kendi uygulamasını indirerek başlamanızı öneririm. Samsung ve iPhone telefonlarda da uygulama olarak yine Philips Hue uygulamasını indirerek başlamalısınız, diğer uygulamalar derya deniz çünkü girince çıkamıyorsunuz. En derli toplu uygulamayı bence Philips hazırlamış. Bu arada akıllı televizyonlarda Philips Hue uygulaması olmadığı için ekrandaki renkleri algılayabilmek için üç seçeneğiniz var.

1. Philips Hue HDMI Sync Box satın almak (2.500 TL civarı)

2. Telefon ya da bilgisayar kamerasını televizyon ekranınızın dibine sokup ekrandaki renkleri yakalamak ve ekran renkleri ile Philips Hue renk senkronizasyonu yapmak. Bunun için de Hue Essentials adında bir uygulama var ama 30 saniyeden fazla kamera renkleri yansıtması yapabilmek için 35 TL gibi bir para verip uygulamayı premium olarak satın almanız gerekiyor Telefonun şarjı biter, ışığı yansır falan derken çok konforsuz bir deneyim olduğunu ben söyleyebilirim.

3. Akıllı televizyonunuzdan netflix, amazon prime video, blutv gibi uygulamaları açmak yerine filmleri bilgisayardan açmak ve TV'ye HDMI kablo ile yansıtmak. Bilgisayar ekranındaki renkleri ise Philips Hue uygulaması ile ampullere aktarabiliyoruz.

Sonuç olarak bilgisayardan izlediğiniz filmlerin renklerini Philips Hue ampuller ile senkronize etmek için iki farklı sebebimiz var. İster bilgisayar ekranından filmi izleriz, istersek de bilgisayardan evimizdeki büyük televizyon ekranına ya da projeksiyon cihazına aktarırız. Ama sync box'a para vermemek için filmi bilgisayardan açmak her türlü ihtiyaç. Gelelim bilgisayarda izlediğimiz videonun yada filmin renklerini nasıl Philips Hue ampullere aktarabileceğimize ve anlık olarak senkronize edebileceğimize.

 

Philips Hue ile Bilgisayardan Video İzlerken Işıkları Senkronize Etmek

1. philips-hue.com/tr-tr/entertainment/hue-sync adresine girerek Windows ya da Mac için size uygun Hue Sync uygulamasını bilgisayarınıza indirip kurun

2. Kurulum tamamlandığında Hue Bridge üzerindeki düğmeye basmanız istenecek ve basınca da bilgisayarınızdan da Philips Hue aydınlatma ürünlerini (ampul, hue play, hue go, şerit led vb) kontrol edebiliyor olacaksınız.

3. Uygulamada oda oda alanları belirleyebiliyorsunuz. Benim tüm ampullerim zaten salonda olduğu için Enternainment area 1 olarak gelen default ismi değiştirme gereği duymadım. Amacımız video ve filmlerin renklerini ampullere yansıtmak olduğu için aşağıdaki gibi Video seçeneğine tıklıyoruz

philips hue sync

4. Bilgisayarda video izlerken renklerin ne sıklıkta senkronize olacağını da seçebildiğimiz bir alan var, buradan subtle, moderate, high ve intense olmak üzere ışık aktarılma senkronizasyon hızını da seçerek alttaki start light sync butonuna tıkladığımızda senkronizasyon da başlamış oluyor. Aynı anda film ile birlikte seslerin de ışıklar ile senkronize olmasını istersek de "use audio for effect" seçeneğini de aktif hale getirebiliyoruz.

hue light sync

5. Şimdi en kısa yoldan youtube'u açın ve mavi renkler için bir deniz altı videosu ya da yeşil renk için bir orman videosu açarak ampullerin odanızı nasıl o videodaki renklere boyadığının keyfini yaşayın.

Yazının başında az da olsa bahsettiğim değer mi değmez mi kısmı işte bu aşamada iyi ki almışım dedirtiyor çünkü sinemada bile böyle bir ambiyans yaşayamazsınız.  Ama 2.500 TL'ye sync box almaya gerek var mı derseniz bence yok, daha ucuz olsaydı belki derdim.

Edit: başka bir yazar sormuş: Philips Hue için Sync Box Almaya Değer mi?

Öz Hakiki Bumblebee

01.12.2020 12:50

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 23 Ekim 2021 00:48
    0

    Philips Hue'nun bilgisayar senkronizasyonu çok kusursuz çalışıyor, hatta tepki sürelerini bile seçebiliyorsunuz. bir de akıllı televizyonlar için şu sync box derdi olmasaymış da netflix youtube falan izlerken de bilgisayar bağlamadan hue aydınlatmalarını görüntü ile senkronize edebilseymişiz keşke

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Philips Hue ile bilgisayardan film izlerken ışık senkronizasyonu yapmak

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.