5.00 / 1 oy

ads.txt dosyası nedir ve ne amaçla kullanılır?

ads.txt dosyası, bir internet sitesinin yayınladığı reklamların hangi reklam network'leri tarafından yönetilebileceğini bildirmek için internet sitesinin ana dizinine yüklenen bir txt dosyasıdır.

Dijital reklamcılık konusunda internet sitelerinden reklam alanı alan ve satan kuruluşlar vardır, internet siteleri üzerinde genellikle bir javascript dosyası ile reklam ekleme ve kaldırma işlemlerini internet sitesi ile anlaştıktan sonra belli bir komisyon karşılığında yaparlar ve internet sitelerine de görüntülenen reklamlar karşılığında ücret öderler. internet siteleri de olası kötü niyetli reklamverenlerin tespiti için doğrudan ya da reseller olarak çalışmakta olduğu dijital reklam platformlarını ads.txt dosyası içinde yazarak bir nevi onlara yetki vermiş olurlar.

ads.txt dosyası oluşturmak için, bilgisayarınızda notepad gibi bir text editörü ile txt uzantılı bir dosya oluşturmak ve içeriğini düzenledikten sonra filezilla gibi bir ftp programı ile internet sitenizin ana dizinine yüklemeniz yeterlidir. ads.txt dosyasının adsense gibi dijital reklam platformları tarafından algılanması ve güncellenmesi ise genellikle birkaç gün içinde olmaktadır.

Örneğin: siteadi.com/ads.txt gibi

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Youtube Takipçi Sayısı Artırma Tavsiyeleri

bkz: Cost Per Click (CPC) Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

bkz: Instagram (Close Friends) Yakın Arkadaş Listesine Kişi Eklemek

bkz: Instagram (Close Friends) Yakın Arkadaş Özelliği Nedir?

bkz: Alışveriş Sitelerinde Bindirimden İndirim Nasıl Anlaşılır?

bkz: Spy Drop Fiyat Takip Uygulaması Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Advertiser Guy

30.04.2021 09:58

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
ads.txt dosyası nedir ve ne amaçla kullanılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.