5.00 / 1 oy

Cost Per Click (CPC) Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Dijital reklamlarla ilgileniyorsanız Cost Per Click (Tıklama Başı Maliyet) ya da kısaltmaları olan CPC (TBM) ifadelerini mutlaka görmüşsünüzdür. Bu terimlerin ne anlama geldikleri konusunda örnekli olarak kısa bir yazı hazırlamak istedim.

Örneğin bir arama motoruna reklam vermek istiyorsunuz ve günlük de bir bütçeniz var. Arama motorları (ve çoğu diğer dijital reklam hizmeti sunan platformlar) ücretlendirmeyi iki şey üzerinden yaparlar: tıklama ve gösterim.  Cost Per Click de her bir reklam tıklamasının size maliyeti anlamına gelmektedir.

Dijital reklamcılıkta saatine ya da reklamına göre her tıklamanın maliyeti aynı olmayabilmektedir. Bu sebeple CPC hesabı yaparken belirli bir periyot (örneğin gün) üzerinden toplam maliyetler, toplam tıklama sayısına bölünerek günlük ortalama tıklama maliyeti hesaplanır ve bu da CPC olarak değerlendirilir.

CPC = (Toplam Maliyet) / (Toplam Tıklama Sayısı)

Örneğin bir e-ticaret siteniz var ve farklı ürün grupları için reklam kampanyası düzenlemek istiyorsunuz. CPC reklamlar rekabete bağlı olarak farklı düzeylerde maliyetlerinize yansıyacağı için reklam kampanyanızı mutlaka ürün ya da ürün grubu bazlı olarak kurmanız gerekir, yoksa CPC reklam yönetiminde doğru bir maliyet analizi yapmanız mümkün olmaz. Bu reklam harcamalarının size ziyaretçi olarak geri dönüşünü ölçmek için de Google Analytics gibi site trafiği ölçen dijital araçlardan faydalanmanız gerekecektir.

Etkin bir CPC reklam kampanyasında dikkat edilmesi gereken bazı konular şunlardır:

- Doğru bir hedefleme yapmak ve demografik olarak ürünün hedef kitlesini doğru analiz etmek

- Negatif kelimeleri kullanmaya özen göstermek (hedefleme performansını artırır ve ilgisiz kişilerin tıklama maliyetlerinden sizi korur)

- Geri dönüşleri ve satışa etkisini dikkatlice analiz etmek

- Rakip analizi konusunda düzenli bir takip yapmak ve rakiplerin henüz değerlendirmedikleri anahtar kelimeleri de tespit etmek

Advertiser Guy

16.12.2020 21:48

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Cost Per Click (CPC) Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.