5.00 / 1 oy

Youtube'da neden TV'den gelen ünlüler başarılı olamıyorlar?

Youtube'da düz insan olarak tabir ettiğimiz çok insan meşhur oldu gözümüzün önünde süper starlar gibi hayatlar yaşıyorlar, ama televizyon dünyasında zaten çok tanınır olan insanlar nedense youtube'da tutunamıyorlar, bir süre sonra da zaten kanallarını da kapatıp bari itibarımız zedelenmesin diyorlar. Önceki yazımda da yazdım, youtube'da başarılı olmanın bazı kriterleri var. Orada yazmadıklarımı da biraz burada yazayım konusu açılmışken.

Başarmanın ilk şartı zorunda olmaktır, olursa fena olmaz kafasıyla yapılan hiçbir şey başarılı olamaz. Ucundan tutarsanız düşer, çok sıkı tutarsanız fırlar. Sıkı sıkı öyle bir sarılmalısınız ki uğraşınıza bir yere kaçamasın, günde 24 saat çalışacağınızı anlamanız gerek. Abartmıyorum çünkü işi yapmıyorken de işi düşünmek, yatıp biraz dinleneyim dediğinizde de rüyanıza girmesi demek bu. Hayat içerik üretmeyle geçince de zaten her gün her saatinizi elinizde kameralar ile paranoyak bir şekilde geçirmeye başlıyorsunuz çünkü ya enteresan bir şey olur da belgeleyemezsem kaçırırsam diye kaygı duymaya başlıyorsunuz.

Diğer önemli dinamik ise maalesef halen çoğu insan tarafından henüz fark edilemedi. Youtube izleyicilerinin televizyon izlemekten nefret edip youtube izlemeye yönelmelerinin en temel sebeplerinden birisi artık doğallık aramaları. Ne kadar doğallık derseniz de, içinde kendilerini bulabilecekleri kadar doğallık derim. Birisi ne kadar kendileri kadar doğalsa onun yaşamına duyulan merak artıyor ve makyaj kanalı da olsa, araba inceleme kanalı da olsa artık makyaj da araba da bahane oluyor ve kişinin kendi hayatından verdiği doğal kesitler takip edilmeye başlanıyor. Senaristlerin yazdığı yapmacık dizilerde gerçek olmayan insanların gerçek dışı saçma hayatlarını takip etmek yerine kendileri gibi olan insanların gerçek yaşamlarını takip ediyor insanlar. Öfke krizlerini, depresyonlarını, mutluluklarını görmeyi seçiyorlar, çünkü gerçek.

Televizyondan gelip de televizyon disiplininden kopamayan, kendi özel yaşamı konusunda taviz veremeyen ya da perdesini inceltemeyen insanlar da artık bu yeni besil için yapmacık geliyor. Bir üstadın kendi uzmanlık alanında bilgi vermesi bile artık takipçi kazandırmıyor çünkü bilgi sınırsız olarak zaten her yerde, artık prim yapan şey o bilginin yorumlanması ya da uygulanması.

romik

07.10.2019 18:09

Bu soru 5 kez yanıtlandı.

 • 16 Ekim 2019 17:19
  6

  Televizyon bir haberi vermek için çok doğru bir kaynak çünkü insanların çok uzun yıllardır güvenini kazanmış bir teknoloji ve anlık olarak hemen her evde açık olduğu için çok da hızlı. bir şeyi anlatmak için de yine güzel bir mecra çünkü anlatan da televizyona çıkıyorum diyerek kim olursa olsun duruşuna konuşmasına çeki düzen verip kendine dikkat ediyor. Bütün bunlar güzel ama televizyon izleyici kitlesinin değer verdiği unsurlar bunlar, youtube izleyici kitlesi için tamamen gereksiz ve modası geçmiş değerler.

  İnternette haber vermek için bir youtube kanalı açmak işe yaramaz, çünkü sosyal medya gibi daha hızlı feed akışları var. Bir şeyi anlatmak ve izah etmek isterseniz ise yıllardır bilgi çöplüğüne dönüşmüş olan internet dehlizinde bulunur olmanıza imkan yok. Diyelim ki televizyondaki popüleritenizin kredibilitesi sayesinde youtube'da kanal açar açaz 100.000 takipçiniz oldu, yine faydası yok çünkü bu takipçilerin ilgilerini sizin üzerinizde tutmak için herkesin her yerde anlattığı şeyleri anlatmak sizi herkes gibi yapar. Daha kuralsız ve ilgi çekici olmak gerekiyor, bunun için de herkes gibi izlenecek konular bulup gerekli şebeklikleri yapmak youtuber olmanın kuralı oldu artık. Okan bayülgen bile televizyona döndükten sonra kuşak farkının varlığına iyice emin oldum.

 • 1 Kasım 2019 10:08
  6

  Youtube'da var olmanın kuralı, düzenli olarak izlenmek. Düzenli olarak izlenmek için de mümkün olan en çok kişi tarafından takip ediliyor olmanız gerek. Birisini takip ettiğinizi düşünün, sürekli olarak bayat haberleri veren ya da sıkıcı tarzıyla yorumlayan birisinin yeni video attığında gelen bildirimlerin sizi daha ne kadar bölmesine tahammül edebilirsiniz? peki insanlar ne arıyor derseniz, samimiyet ve başkalarının hayatlarını görmek istiyor, her zaman gördüğü kişiyi artık evinin içinde burnunda sümüğüyle pijamalı haliyle görmek istiyor çünkü bunu merak ediyor ve rakipleri de bunu yapıyor. Doğal gözükmek için doğal olmak bitti de artık yapmacıklık ekstra doğallık evresine geçildi. İnsanlar en doğal ve mahrem hallerini paylaştıklarını izleyiciye ispatlayabilmek için evlerinin içinde normalde olmadıkları seviyede pis hayatlarını sergilemeye başladılar.

  Youtube'un bence halen gerçeği çok izlenme olmayabilir. Nitelik mi nicelik mi sorusunu kendinize sormalı ve bu amaca uygun şekilde bir kanal kurmalısınız. Herkesin istediği şey artık evinde slime yiyip kusan ünlüler görmek, azınlık ise halen kaliteli içerik istiyor. TV'den de gelse, aramızdan da çıksa youtube'da bir seçim yaparak tutunmaya çalışmalı.

 • 29 Ağustos 2022 21:21
  2

  sanırım halen etik değerlere bağlı kalma alışkanlığına sahip olanlarda var bu başarısız olma durumu, canlı yayında gaz çıkartma olayları malum en çok hit alan gelişmeler oluyor. çıkıp eşek gibi anırsalar çok faydalı bir haber yapmaktan daha fazla izlenme alabiliyorlar maalesef

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Youtube'da neden TV'den gelen ünlüler başarılı olamıyorlar?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.