5.00 / 1 oy

Çay demir eksikliğine neden olur mu?

Çay, bizde açık ara en çok içilen sıcak içecektir. İçinde az miktarda kafein olmasından ötürü olduğunu tahmin ettiğim bir şekilde insnalar ciddi anlamda çay bağımlısı olmakta ve sırf içtikleri çayın daha lezzetli olabilmesi için ciddi anlamda çaba harcamaktalar. Kahve tiryakilerinin de benzer arayışlarda oldukları ve sürekli daha taze afrika kahvelerinin peşinde oldukları düşünülürse kafeinin böyle bir etkisi olduğunu anlıyorum. Çay da kahve de seven birisi olmama rağmen her ikisi konusunda da tiryakilerinin sahip olduğu ölçekte titizliklerim yok, ama her ikisini de makul ölçüde içmekten keyif alan birisiyim.

Özellikle sosyal medyada, çayın demir emilimini azaltması ve demir eksikliğine yol açması gibi bir etkisinin olduğunu fazlaca okur oldum. Her ne kadar çay bağımlısı olmasam da yemeklerden sonra bir bardak sallama çay (ya da evde misafir varsa demli çay) içmekten keyif alan birisiyim. Yıllardan beri hiçbir zararı olmadığı söylenen çay hakkında ne değişti de bir anda bu kadar olumsuz yorumlar yapılmaya başlandı?

Bu konuda internette neredeyse bulduğum her yazıyı okudum ama tam anlamıyla tatmin eden bir yanıt bulamadığım için görüşlerinize danışmak istedim. Sizce çayın olası faydaları ve zararları nedir ve ne biçimde tüketim yaparak olumsuz etkileri kaldırılabilir?

Not: Çaya limon damlatıldığında zararlarının geçtiği ya da azaldığı tamamen hurafe. İnternette bu konuda çok kaynak bulabilirsiniz. Eğer çayınızı zararsız hale getirdiğiniz düşüncesi ile sevmeye sevmeye limon suyu damlatıyorsanız bu işlemi yapmanıza hiç gerek yok.

Editör editi: benzer soru başlıkları için:

bkz: Çayın üstündeki yağ tabakası neden olur?

bkz: Çay kaç dakikada demlenir?

bkz: Yeşil çayın faydaları nelerdir?

bkz: Moringa çayı nedir? Faydaları nelerdir?

bkz: En kaliteli ve lezzetli sallama poşet çay hangisi?

bkz: Çay ile birlikte en güzel giden 10 şey

yaşar44

21.03.2021 13:04

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 16 Nisan 2022 03:01
    1

    muhtemelen dünyada herhangi bir ülke yoktur ki bizden fazla çay tüketimi olsun, dolayısıyla bizim demir eksikliğinden kırılıyor olmamız gerek eğer bu bilgi doğruysa

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Çay demir eksikliğine neden olur mu?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.