5.00 / 1 oy

Yangın söndürürken pürmüz kullanıldığı doğru mu?

Yangınlar konusunda hem dünya olarak, hem de ülke olarak çok üzücü bir yıl yaşadık. Yangınların nedeni konusunda ise herkesin farklı görüşleri var. Kimisi yangınları küresel ısınmaya bağlıyor ve tüm dünyada bu sebeple ortaya çıktığını iddia ediyor; kimisi terör saldırısı diyor; kimisi de otel yapmak için orman arazilerinin bilinçli olarak yakıldığını iddia ediyor. Ormanların  pürmüzle yakılması gibi videolar da cep telefonları ile yakalanabildiği ölçüde sosyal medyada kullanıluyor.

Bazı videolarda itfaiye görevlilerinin ellerinde pürmüz olduğu görüntüler var ve bu pürmüz ile ağaçları ateşe veriyorlar. Konu hakkında ise pürmüzün ateş söndürürken kullanılan bir araç olduğu ifade ediliyor. Pürmüz ile ateş yakarak bir ateş nasıl söndürülebilir ve bunun faydası tam olarak nedir bilenler yazabilir mi?

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: Pürmüz ile evde neler yapılabilir?

bkz: Ev için ucuz pürmüz tavsiyesi (değiştirilebilir kartuşlu)

bkz: Ateşin Gölgesi Olur mu?

bkz: Buzdolabından yangın çıkabilir mi?

bkz: Piromani (Pyromania) Ne Demektir?

bkz: Musluktan akan kahverengi suyun sebebi nedir?

nimettt

23.08.2021 12:19

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 23 Ağustos 2021 13:40
    39

    konu hakkında uzman olmamakla birlikte bir dönem ben de bu konuyu merak ederek araştırmıştım. İtfaiye çalışanlarının yangın söndürürken pürmüz kullanmalarının amacı aslında karşı ateş yakmak. Karşı ateş yakmanın amacı ise kontrol edilemeyen ve yaklaşılarak söndürülemeyen mevcut bir yangının büyümesini engellemek için ilerlemesini engellemek amacıyla çevresindeki bir kısım ağacı ve yeşilliği yakma mantığına dayanıyor. Yangın zaten yanmış olan bir noktaya ulaştığında artık o ağaçları yakarak ilerleyemediği için bir noktada önü kesilmiş oluyor.

    Yangını söndürmekle görevli kişilerin bilinçli bir karar ile karşı ateş yaktıkları görüntüler de doğal olarak ağaç yakan kişilerin görüntüleri olarak görüldüğü için yanlış yorumlanmış oluyor. Ama bu demek değildir ki her elinde pürmüz ile ağaç yakan kişi bilinçli bir şekilde karşı ateş yakan bir itfaiye görevlisidir; ya da yangın çıkartmak isteyen kötü niyetli birisidir. Hiç yangın olmayan bir yerde eğer birisi durduk yere elinde pürmüzle ateş yakıyorsa zaten burada kötü niyet vardır ama diğer durumlarda ihtiyatli yorumlamak gerekir.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Yangın söndürürken pürmüz kullanıldığı doğru mu?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.