5.00 / 1 oy

Piromani (Pyromania) Ne Demektir?

Terapi niyetine sürekli mangal yakmaktan inanılmaz bir keyif alan, kapalı alanda sıcacık oturmak yerine açık havada odun sobasının karşısında alevlerle ısınmayı seven benim gibi birisi için çok enteresan bir tespit olabilir bu. İnternette araştırma yaparken pyromania (Türkçe pek çeviri yok ama google piromani olarak çevirmiş) terimini ve anlamını görünce biraz bakayım enteresanmış dedim. Nedir sorusunun yanıtı ise kısaca ateşi ve ateş yakmayı sevme hali olarak tanımlanabilir.

Wikipedia, piromani için bir çeşit dürtü kontrol bozukluğu tanımını yapmış. Durum benim için oldukça masum, hatta piromanik (pyromaniac) de değilimdir ama piromanik olmak bir nevi kleptomani rahatsızlığına sahip insanlar gibi sürekli olarak suç işleme rahatsızlığını tetikleme durumu oluşturuyormuş.

Her mangal ya da barbekü yakmayı seveni de piromanik olmakla suçlamamak gerek elbette, ama bir insanın psikolojik olarak ateşten bu kadar çok keyif alabiliyor olması ve daha da ilginç olanı bu keyfin uç noktalarının psikolojik bir rahatsızlık olarak adlandırılarak tanımlanmış olması çok enteresan geldi bana. Olur da adını unutursam ya da benim gibi mangalı bana bırakın diyen insanların olası bir motivasyonunu merak eden olursa diye buraya da yazmış olmak adına bu başlığı açıyorum.

volkanoxfb

05.10.2020 11:06

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Piromani (Pyromania) Ne Demektir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.