5.00 / 1 oy

Musluktan akan kahverengi suyun sebebi nedir?

Evdeki musluklardan zaman zaman sarı ile kahverengi renk tonlarında pis bir su akıyor, özellikle de musluğun kullanılmadığı süre uzadıkça ya da tatilden falan dönüldüğünde bu akan su daha da kahverengi rengine yakın bir ton alıyor ve bir süre suyu akıttıktan sonra su berraklaşıyor.

Evdeki musluktan ya da çeşmeden kahgverengi su akmasının sebebi ve çözümü nedir? Problem apartmandan mı kaynaklanıyor yoksa evin içindeki su tesisatından mı acaba nasıl anlayabilirim?

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: Koltuk altı ağrısı neden olur? Biontech aşısının yan etkisi midir?

bkz: Acı bir şey yediğimizde neden burnumuz akar?

bkz: Korner atan futbolcu neden ellerini kaldırır?

bkz: Çene ağrısı neden olur?

bkz: Duş ahizesinden neden ses gelir?

bkz: Aloe Vera dalları neden kararır ve çözümü nedir?

tamtam

21.07.2021 21:09

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 22 Temmuz 2021 00:03
    26

    20 yılın üzerindeki yaşa sahip evlerde ve yazlıklarda metal borular bulunur, o dönemlerde plastik su boruları olmadığı için su tesisatları metal borular kullanılarak döşenirdi. Zaman içerisinde metal su borularından su geçişi oldukça bu borular paslanır ve hatta zamanla akıtma problemleri de ortaya çıkar. Sizin durumunuzda evin iç tesisatı eğer metal su boruları ile sağlanıyorsa büyük bir ihtimalle paslı sular evinizin içindeki metal borularda bekledikçe koyu renkte akıyordur. Başınıza bir sorun gelmeden (paslı su ile yemek yapmak ya da aşağıdaki daireye su akıtmak gibi) su boruları tesisatınızı değiştirmenizi öneririm.

    Not: eğer kırma dökme işlerinden siz de nefret ediyorsanız eski hattı körleyerek ve yeni plastik soğuk ve sıcak su borularını evin içinden tavana yakın bir yerden götürerek çözüm üretebilirsiniz. Çirkin bir görüntü olur ama tüm evin zeminini kırmak yerine çok daha kolay ve maliyetsiz bir çözüm olur. Eğer çatı katındaysanız boruları çatıdan da geçirebilirsiniz ama kışın donma riski olabileceğini unutmayın. İçinde su donan plastik su boruları da patlar ve su akıtır.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Musluktan akan kahverengi suyun sebebi nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.