5.00 / 1 oy

Yahudilik ile Musevilik Arasındaki Fark Nedir?

Hangi Kutsal Kitap Hangi Dine Ne Zaman İndirilmiştir? ve Zebur Hangi Dinin Kitabıdır? gibi çok temel bilgilerden bahsettiğim ama çok sayıda insan tarafından da bilinmeyen ya da yanlış bilinen konular içeren yazılarımdan birisi de Yahudilik ile Musevilik kavramları üzerine olacak.

Birçok insana Yahudilik ile Musevilik aynı şey midir diye sorsanız evet diyeceklerdir. Halbuki birisi bir dinin adı iken diğeri ise bir ırkın (yahudiler kendilerini farklı bir ırk olarak görürler) adıdır.

Musevilik bir dindir ve bu dine inanan kişiler Musa'nın peşinden gidenler anlamında Musevi olmaktadırlar. Herkes dini inancını seçmekte özgür olduğu için musevi olabilir. Museviliğin kutsal kitabı Tevrat'tır ve peygamberi de Hz. Musa'dır. Musevilik de tıpkı Hristiyanlık ve İslam gibi smavi bir dindir (bkz: Teizm Nedir ve Teist Kime Denir?).

Yahudilik ise anneden çocuğa aktarılan bir ırk olarak nitelendirilmektedir ve sonradan Yakup'un soyundan gelindiği anlamındadır. Dolayısıyla sonradan Yahudi olmak mümkün değildir. Yahudilerin tamamına yakını Musevilik dinine mensup olsalar da farklı dinlere mensup Yahudiler de olabilir. Örneğin Hristiyan Yahudiler ya da Müslüman Yahudiler, hatta deist Yahudiler de vardır (bkz: Deizm Nedir ve Deist Kime Denir?). Benzer şekilde Musevilerin çoğunluğu Yahudi olsalar da tüm Museviler yahudi değillerdir, farklı milletlerden de Yahudi olan insanlar vardır.

saqopa

31.12.2020 12:06

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 13 Ocak 2022 12:21
    0

    yahudilik din değildir, din olan museviliktir. son derece güzel ve bilgilendirici bir yazı teşekkürler

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Yahudilik ile Musevilik Arasındaki Fark Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.