5.00 / 1 oy

Zebur Hangi Dinin Kitabıdır?

İnsanların sıklıkla kafalarının karıştığını bildiğim bir konuda bu yazıyı hazırlamak istedim, öncesinde de tüm kutsal kitapların hangi dinler için ne zaman ve hangi sırayla hangi peygamberlere indirildiğini yazdığım şu yazıyı paylaştım: Hangi Kutsal Kitap Hangi Dine Ne Zaman İndirilmiştir?.

Bildiğimiz gibi dört adet kutsal kitap var ama üç adet İbrahimî din var. Musevilerin kutsal kitabı Tevrat, Hristiyanların kutsal kitabı İncil, Müslümanların kutsal kitabı ise Kur'an-ı Kerim'dir. Peki dördüncü kitap olan Zebur hangi dinin kutsal kitabıdır?

Zebur, diğer kutsal kitapların aksine hükümler veren bir kutsal kitap değildir ve şiirler halinde ilahiler içermektedir. Yahudiler için Hz. Musa'ya indirilmiştir.

Zebur, Hristiyanların kitab-ı mukaddes (eski ahit ile yeni ahitin birleşimini kapsayan) adını verdikleri kitap içinde mezmurlar adında bir bölüm olarak da bilinir.

Edit: Faydalı olacağını düşündüğüm bir diğer bilgi için bkz: Yahudilik ile Musevilik Arasındaki Fark Nedir?

saqopa

29.12.2020 19:05

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 18 Eylül 2021 13:38
    7

    Mezmurlar olarak Zebur içerisinde de geçen bir bölümdür ve bir öğretiler içeren kutsal kitaptan daha ziyade şiirler ve ilahiler kitabıdır. İçerisinde bölümler halinde ağıtlar, dilekler ve yakarışlar içeren ilahiler vardır. İçerisinde çok sayıda özlü söz bulundurur.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Zebur Hangi Dinin Kitabıdır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.