5.00 / 1 oy

Bozulan PVC kolu nasıl tamir edilir ve ispanyolet nasıl değişir?

Herkese merhabalar, bugün youtube'daki kendin yap (DIY) videolarının ekmeğini yemiş bir kardeşiniz olarak çok faydalı bir bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Evlerimizdeki pencerelerin çoğunun aynı olduğunu düşünüyorum. PVC (ahşap da olabilir) bir pencere var ve bir de plastik kolu var ve bir süre sonra bu plastik çevirme kolları ya yalama oluyor, ya kırılıyor, ya da boşa dönmeye başlıyor. Biz de çok teknik bir problem olduğunu düşünerek hemen internetten en yakın pvc doğramacıyı ya da pencereciyi arıyoruz ve onlar da sanki başımıza gelen bu arıza milyonda bir karşılaşılan bir arızaymış gibi günler sonrasına tarih veriyorlar ve kalınca da bir fatura kesiyorlar.

Aslında bütün pencerelerin mantığının aynı olduğunu basit bir tecrübe ile öğrenmiş bulunmaktayım. İster kolu kırılsın, ister pencere yerine oturmasın hepsinin mantığı aynı ve çok da kolaymış. Pencerlerin iç yan taraflarında yer alan uzun demir zımbırtının ismi ispanyolet olarak geçiyormuş ve zaman içinde bozulan da ya bu ispanyolet oluyor, ya da pvc'nin kolu. Her ikisinin de çözümü çok kolay, çünkü hepsi de standart sayılabilecek ürünler. Eski kolu ya da ispanyoleti ölçüp internetten yenisini sipariş vererek kendiniz değiştirebilirsiniz. Malzeme olarak da bir adet yıldız tornavida yeterli.

Pencerenin kapatılması durumu aslında ispanyoletin kol vasıtasıyla 2 ya da 3 adet pimi aşağı yukarı hareket ettirmesi şeklinde çalışıyor. Pencerede bu pimlere karşılık gelen yerde de yuvalar var ve pimler yuvalara oturunca da pencere kapanmış oluyor. İspanyolet dediğiniz şeyi tutan da birkaç tane vida hepsi bu.

Not: Eğer penceredeki yuvaların yerleri satın aldığınız ispanyoletteki pimlere denk gelmezse o zaman matkap ya da vidalama makinesi ile yeni delik açmanız gerekebilir. Ama aynı ölçüde ispanyolet alırsanız buna gerek kalmaz.

Eğer PVC pencerenizin kolu çıktıysa kol ile penere arasında çevirme işlevini yerine getiren metal bir silindir (dörtgen, beşgen ya da altıgen olabilir) olduğunu göreceksiniz. Yeni bir PVC pencere kolu satın alarak aynı yuvaya oturtmanız, kırılan kolu değiştirmek için yeterli olacaktır.

Editör editi: Benzer yazılar için;

bkz: Kaloriferden neden ses gelir?

bkz: Kalorifer peteklerinin arası nasıl temizlenir?

bkz: Kaloriferde hava olmamasına rağmen az ısınıyor

bkz: Eski Tip Döküm Kaloriferlerin Havası Nasıl Alınır?

bkz: Eski tip kaloriferlerin havası nasıl alınır?

bkz: Balkonda Çatlayan PVC Su Gideri Borusunu Tamir Etmek

pakturk

25.03.2021 09:40

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Bozulan PVC kolu nasıl tamir edilir ve ispanyolet nasıl değişir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.