5.00 / 1 oy

WPS Nedir ve Modemdeki WPS Nasıl Kullanılır?

WPS (Wi-Fi Protected Setup), anlam olarak korumalı kablosuz ağ kurulumu anlamına gelmektedir. Evlerimizdeki ya da iş yerlerimizdeki kablosuz ağlara bağlanabilmek için kablosuz ağlarımızın şifrelerini yazıyoruz. Ancak özellikle klavyesi olmayan ve kablosuz ağ şifresi yazılabilecek bir arayüzü bulunmayan cihazlar için (örneğin wi-fi özelliği olan bir printer) modem ya da router'dan WPS özelliği etkinleştirilir ve geçici bir süre için kablosuz ağa şifre girmeden yeni bir cihaz eklenmesi mümkün hale gelmiş olur.

Modem ve router cihazlarında WPS özelliğini açıp kapatmak için farklı arayüzler bulunmaktadır. Bazı modem ve router'larda cihazın üzerinde yer alan WPS butonuna basılarak ağın WPS özelliği geçici bir süre için aktif duruma gelir, bazı modemlerde ise bu işlem tarayıcı ya da uygulama üzerinden erişilebilen arayüz ile sağlanır.

WPS, ağa sızmak isteyen olası kötü niyetli kişiler için bir açık kapı bıraktığı için sürekli olarak açık kalmaması önerilir, bu sebeple kablosuz ağınıza tanıttığınız cihazların ağa dahil olmalarından sonra WPS'i kapatmanız önerilir.

 

Editör editi: sitede yer alan bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Netmaster modemde WPS tuşunu etkinleştirmek

bkz: Airties Modemlerde Resetleme ve Arayüzden Reset Atmak

bkz: Modem üzerindeki WAN portu nedir ve ne işe yarar?

bkz: Modem IP Adresi Nasıl Bulunur?

bkz: Airties Modemde 5ghz wifi için farklı şifre koymak

bkz: Modemde Mesh Nedir?

kankito

09.05.2021 12:47

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 6 Mayıs 2022 05:58
    0

    iyi güzel de modemde wps özelliği aktive edildiğinde hangi cihazın modeme şifresiz kalıcı bağlantı sağlayabileceği bir güvenlik açığı olmuyor mu?

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
WPS Nedir ve Modemdeki WPS Nasıl Kullanılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.