5.00 / 1 oy

Modem üzerindeki WAN portu nedir ve ne işe yarar?

WAN (Wide Area Network) ile LAN (Local Area Network) terimleri konusunda daha önce Network Tekrarlama Cihazları (Repeater, Switch, Hub) Nelerdir? yazımda kısa birer açıklama yapmıştım. Network terminolojisinde bir ağı başka bir ağa genişletme işlemine WAN adı verilmektedir.

ADSL modemlerde internet, telefon hattı kablosu ile modeme gelir.  Bazı modem/router cihazların arkasında bu özelliği desteklemesine bağlı olarak LAN portlarına ilave olarak WAN portu da yer alır. WAN özelliği olan modemlerde internet, telefon hattı yerine başka bir modemin LAN çıkışından alınabilir. Ev tipi internet hizmetlerinde modemler router özelliğine de sahip oldukları için kutudan gelen telefon kablosu doğrudan modeme girer ve evdeki tüm internet istemcilerine router özelliği ile paylaştırılır. Ancak kurumsal yerlerde bu yapılandırma daha karmaşıktır ve genellikle bir modem üzerinden router ve firewall'lar kullanılarak bu dağıtım işlemi gerçekleştilir. Bu gibi senaryolarda da yine cihazların WAN portlarından birden çok alanın ağı birleştirilmiş olur.

Konunun anlaşılır olmasını istediğim için bir örnek daha vermek istiyorum. Öğrencisiniz ve yan dairenizeki komşunuzla ortaklaşa bir internet üyeliği satın almaya karar verdiniz. Adsl, fibet internet, VDSL ya da kablonet gibi bir internet hizmetine başvurdunuz ve firma arkadaşınızın evine interneti kurdu. Arkadaşınız da size ISS'nin kurduğu sistemden (modemin LAN çıkışından) çıkan bir ethernet kablosu verdi. Bu durumda bu ethernet kablosunu kendi router'ınızın WAN girişine taktığınızda artık siz de kendi yerel ağınızı kurmuş oluyorsunuz.

Not: modem ile router cihazları aslında farklı cihazlardır ve amaçları da farklıdır ancak evlerimizde kullandığımız ve genellikle modem adını verdiğimiz cihazlar, ev içinde cihazlara IP adresleri veren ve paketleri yöneten router cihazlar da oldukları için aslında hem modem hem de router özelliğine sahiptirler. Dolayısıyla bu yazıda bazı yerlerde modem, bazı yerlerde router yazmış olmam kafa karıştırıyorsa tümünü evinizdeki kablosuz internet paylaşımı yapan ve DSL girişi bulunan modem olarak düşünebilirsiniz.

networkman

16.12.2020 00:38

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Modem üzerindeki WAN portu nedir ve ne işe yarar?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.