5.00 / 1 oy

Airties Modemlerde Resetleme ve Arayüzden Reset Atmak

Modemlerde modeminizi satmak ya da modem şifrenizi unutmuş olmak gibi gerekçelerde resetleme yapmak gerekebiliyor. Reset atma işlemi ise genel olarak iki farklı şekilde yapılabiliyor, ilk yöntem modemlerin üzerinde bulunan ince resetleme düğmesine birkaç saniye boyunca basılı tutmak ve ışıklar yanıp söndükten sonra düğmeyi bırakmak. İkinci yöntem ise modemin web arayüzünden fabrika ayarlarına geri döndür (resetle) seçeneğini seçmek.

Her modemin farklı bir arayüzü var ve açıkçası bir modemi resetleme ihtiyacı da kırk yılın başında ortaya çıkıyor. Lazım olduğunda da hangi menünün neresinden hangi sayfayı açmak gerektiği hep unutuluyor. Airties marka modemini yeni resetlemiş birisi olarak hem gerektiğinde herkesin bulabilmesi, hem de kendime de ileride tekrar lazım olursa açıp bakabileceğim bir kaynak bırakabilmek için Airties modemin web arayüzünden nasıl resetlenebileceğini buradan paylaşmak istedim.

1. Modem arayüzüne giriş yapın. Modem IP adresinizin 192.168.2.1 ya da 192.168.1.1 olması muhtemeldir. Halen modeme kablosuz olarak bağlanamıyorsanız şu yazıya bakabilirsiniz bkz: Modem IP Adresi Nasıl Bulunur?.

2. Menüden şu yolu takip edin: Sistem Araçları > Fabrika Ayarları > Varsayılan ayarları Geri Yükle

3. Bu seçimi yaptıktan sonra modemden bağlantınız 20 saniye kadar kopacak ve tüm modemdeki ayarlarınız da sıfırlanacak.

Not: resetleme işleminden sonra web arayüzü kullanıcısı ve şifresi default değerleri boş olacaktır. Yani hiçbir kullanıcı adı ya da şifre yazmadan giriş düğmesine basarak arayüze giriş yapabilirsiniz. Bu da güvenlik açısından riskli bir durum olduğu için resetleme işleminden sonra modeminize karmaşık bir şifre üretmenizi tavsiye ederim.

Airties modemler için daha önce hazırlamış olduğum sorulara da aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

bkz: Airties Modemlerde DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

bkz: Airties modemlerde wifi ağa bağlı olan cihazları görmek

bkz: Airties modemde medya sunucusu özelliğini aktive etmek

bkz: Airties Air 5760 modeme bağlantı problemi

seckin

24.01.2021 12:56

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Airties Modemlerde Resetleme ve Arayüzden Reset Atmak

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.