5.00 / 1 oy

Veganlar krema yer mi?

Veganlık konusunda çok fazla bilgi kirliliği olduğu için bu yazıları hazırlamak ve veganlık konusunda herkesi bilgilendirmek istiyorum. Veganlık bir seçimdir ancak düşünüldüğü gibi sağlıksız ya da yetersiz beslenme anlamına gelmemektedir. Önceki günlerde de veganlık konusunda şu yazıları paylaşmıştım:

bkz: Vegan ve Vejetaryen arasındaki fark nedir?

bkz: Veganlar protein ihtiyaçlarını hangi besinlerden karşılar?

bkz: Veganlar neleri yemezler?

bkz: Veganlar ne yerler? Liste halinde vegan yemekleri

Veganlar hayvansal gıdalardan kendilerini soyutlama kararı vermiş kişilerdir. Ancak doğada hayvansal gıdaların bitkisel muadilleri de olduğu için aslında besin değerleri ya da lezzet anlamında bir mahrumiyet söz konusu değildir. Kremada bildiğimiz gibi süt ve tereyağ malzemeleri yer alıyor. Ancak hayvansal gıda olarak elde edilen süt ve tereyağ veganlar tarafından tüketilmeyen gıdalar oldukları için veganlar, marketlerde hazır olarak satılan kremaları tüketmezler. Ancak bu, veganların krema yiyemeyecekleri anlamına da gelmez. Veganlar, krema içinde doğadan elde edilebilen muadil malzemelerle hazırlanan kremaları tüketirler.

Evinizde misafir edeceğiniz bir vegan için yemek hazırlıyor ve krema kullanmaktan çekiniyorsanız, marketlerde hazır olarak satılan kremalarda hayvansal gıdalar yer aldığı için bu kremaları kullanabilmeniz mümkün değildir. Bunun yerine eğer kremalı bir tarif hazırlamak konusunda ısrarcıysanız ve kendi kremanızı kendiniz hazırlamak istiyorsanız krema içindeki hayvansal gıdalar yerine tercih edebileceğiniz hayvansal olmayan gıdalar mevcut. Hatta bu şekilde hazırlanan bir kremayı yedikten sonra marketlerde satılan kremalardan çok daha lezzetli olduklarını fark edebilir ve kendiniz için de ev yapımı bitkisel kremalar hazırlamayı düşünebilirsiniz.

Vegan sütü olarak soya sütü ya da pirinç sütü kullanılabilir. Tereyağ yerine ise zeytinyağı karışımları ile elde edilebilen tereyağ tarifleri kullanılabilir. Krema hazırlarken tatlandırıcı olarak hindistan cevizi ve kaju da eklenebilir.

aslihand

19.03.2021 20:11

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Veganlar krema yer mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.