5.00 / 1 oy

Tavlada başlangıçta gelebilecek en iyi zar nedir?

Her tavla oyuncusunun bir taktiği vardır. Kimisi daha çok içeri kapı yaparak rakibi hapsetmek için oynar, kimisi ise erkenden kaçmak ve pullarını toplamaya şartlanır. Ama oyunun ilk zarının ne geldiği, oyuna başlayan kişi için oyun boyunca koruyabileceği bir avantaj sağlayabilir.

Kendi adıma tavlada ilk zarın 6-1 ve 6-6 gelmesi en sevdiğim durumlar. 6-1'de kendi altı kapımı kapatıyorum, 6-6'da ise hem kendi hem de rakip altı kapılarını kapatmış oluyorum. Bunun haricinde gelen çift zarlarda da yine rakip alandaki pullarımı bir sonraki ellerde daha rahat kaçırabilmek için birkaç hamle kapı olarak birlikte hareket ettirmeyi seviyorum.

Bir de elbette 3-1, 4-2, 5-3 ve 6-4 zarlarında kendi alanımda kapı almayı seviyorum.

Sizce tavlada ilk elde gelebilecek en güzel zar hangisidir ve hamleniz ne olur?

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Tavla zarlarının farsça isimleri nelerdir?

bkz: İleri Seviye Okey Taktikleri

bkz: Okey'de zar atılmamasına rağmen neden zar vardır?

bkz: Unity ile Tavla Oyunu Geliştirmek

bkz: Okey oyununda çift okey atılabilir mi?

bkz: Okey için masa örtüsü önerisi

marcos

30.08.2021 08:55

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 10 Ekim 2021 10:13
    4

    tavlada daha çok isteyen kişiye daha fazla güzel zarların geldiğine yemin edebilirim ama ispatlayamam. morali yüksek olan kişiye zarlar da daha güzel gelir, morali bozuk olan kişiye ise hep en istemediği zarlar gelir. oyundan moral olarak kopan kişinin devamında zincirleme olarak kaybetmesinin temel sebebi de budur

  • 10 Ekim 2021 09:32
    2

    6-6 geldiğinde hem 6 kapılarını oyunun başından parselleme imkanına sahip oluyorsunuz, hem de karşo tarafı bu elde şanslı olmanız sebebiyle moral olarak yıpratmış oluyorsunuz. tavlada rakibi yıpratmak ne fayda sağlar derseniz morali bozuk oyuncu daha çok risk almaya ve açıkları olmasına rağmen daha fazla rakip pullarını kırmaya yeltenir ve sonunda da genellikle mars olur

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Tavlada başlangıçta gelebilecek en iyi zar nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.