5.00 / 1 oy

Okey'de zar atılmamasına rağmen neden zar vardır?

aklıma çok saçma bir soru takıldı ama cevabını bilmediğim için linç etmezseniz de sevinirim :) bilgisayarda ve telefonda daha önce okey oynadığım için okeyin kurallarını bildiğimi düşünüyorum. taşlar dağıtılıyor ve elindeki her taşı uygun yere koyabilen oyuncu eli kazanıyor.

Eve yılbaşında fiziki olarak bir okey seti satın aldım ev halkıyla oynarız belki yılbaşı eğlencesi olur diye. oynamaya sıra da gelmedi ve kutusundan yeni çıkartıp ancak bakabildim nasılmış diye. okey setinin içinden bir adet zar çıktı ama okeyde bildiğim kadarıyla zar atılan bir durum yok. acaba tavla seti ile dama oynar gibi okey seti ile oynanan farklı oyunlar olduğu için zar koymuş olabilirler mi? yoksa bu zarın neden bu sete eklenmiş olduğunun farklı bir açıklaması var mı?

Not: zar da nedense bir tane, iki zar olsa daha mantıklı teoriler üretebilirdim :)

baharkara

27.01.2021 16:30

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

 • 27 Ocak 2021 18:56
  13

  okeyi masada oynarken (elektronik olmayan, sizin satın aldığınız gibi fiziksel okey setlerinden bahsediyorum) taşları sırayla bir oyuncu dağıtır. oyuncu taşları dağıtmadan önce iki kere zar atar ve attığı zarlar ile ortada 5'erli olarak toplanmış pullardan hangisinin okey olacağını belirler ve sonra da taşları dağıtır.

  Sonuç olarak okey oyununda zar zaten olmalıdır ve okey olan taşın belirlenmesi amacıyla kullanılır.

 • 10 Aralık 2021 06:49
  1

  zar olmadan da oyuna başlarken herhangi bir yerden başlayarak okeyi çevirebilirsiniz, sonuçta taşların yerleri dağınık olduğu için herkes için yine oyun aynı rassallıkta başlamış olacak. örneğin her seferinde okey birin altısı olsun, dizer dizmez fazla taşı direk ilk taşın üzerine çevrin ve dağıtın bir şey olmaz

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Okey'de zar atılmamasına rağmen neden zar vardır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.