5.00 / 1 oy

Su arıtma cihazı musluğu nasıl değiştirilir?

Evde birkaç yıldır kullanmakta olduğumuz su arıtma sisteminin musluğu damlatmaya başlayınca Su arıtma cihazı damlatıyorsa çözüm burada yazısındaki çözümü uygulayarak bir süredir damlamanın önüne geçmiştik ama artık damlatmayı lastiklerle durduramaz noktaya kadar geldik maalesef ve su arıtma sistemini tümden değiştirmek yerine sadece musluğunu kendim değiştirmek istiyorum (malum pandemi şartları).

İnternette su arıtma muslukları tek başlarına da satılıyorlar ama ne musluktan anlarım ne de sucu işerinden, özetle bu musluğu satın alırsam iki sorum var:

- Musluğu kendim değiştirmek istersem hangi alet edevata ihtiyacım var ve musluğu sökerken nelere dikkat etmeliyim? Örneğin önce altındaki vidayı sökmem ya da belki ondan da önce su arıtma sistemini kapatmam gerekir mi?

- Su arıtma muslukları standart mıdır? İnternetten seçeceğim herhangi bir su arıtma musluğunu mevcut musluğu söktüğüm yere takabilir miyim?

Konu hakkında tüm yönlendirmelerinizi ve tavsiyelerinizi bekliyorum, teşekkürler.

esen42

27.12.2020 12:07

Bu soru 4 kez yanıtlandı.

 • 29 Aralık 2020 10:30
  26

  Kendi soruma kendim cevap vermiş olacağım, Salmastra Nedir ve Nasıl Değiştirilir? sorusunda da değindiğim gibi muslukların salmastra parçalarını değiştirmek, su damlamalarını engellemek için yeterliymiş. Ama su arıtma musluklarının salmastralarını tek satan yerler bulmak zor olduğu için komple musluk siparişi verdim (50 TL civarı ucuz bir musluk aldım çünkü hepsi aynı görünüyor). Musluklar da %90 standartlarmış, dolayısıyla damlattıkça artık önce söküp salmastrasını temizlemeyi deneyeceğim, o da iş görmezse birkaç yılda bir musluğu sökerek yeni musluk alıp takacağım.

  Not: Önce arıtma sistemine gelen ve sistemden de musluğa giden vanaları kapatmayı unutmayın, musluk siparişim ulaşınca bir nasıl yapılır yazısı da eklemeye çalışırım.

 • 6 Ocak 2021 12:02
  23

  Fotoğrafını çekmişim ama paylaşmamışım, aşağıdaki fotoğraftan çıkan eski su arıtma musluğunu görebilirsiniz.

  su arıtma musluğu

   

 • 7 Ocak 2021 01:30
  16

  Su arıtma musluğunun içinden geçen su arıtılmış su olması gerekmez mi? Bunun içinde ise muhtemelen kireç ya da pas gibi bir şeyler olmuş. Filtrenizi değiştiriyor musunuz düzenli olarak? Yoksa su arıtma cihazlarına olan inancımı da yitirmek üzereyim.. Su kıtlığı konusunda bu kadar haber okuduktan sonra ben de tam su arıtma cihazı taktırmayı düşünüyordum ama bu fotoğraftan sonra konuya bakış açım değişti. Ürünün markası ve takılma yılı konusunda bilgi verebilir misiniz?

 • 7 Ocak 2021 09:36
  13

  Ürünün markası rainbow, taktıralı çok uzun zaman oldu ve halen de ilk zaman takılan musluğunu kullanıyorum. O dönem ciddi bir para ödemiştim satın alırken ama maliyetli olmasından dolayı filtre değişimlerini çok uzun zamandır aksattığımı söyleyebilirim. Ama içme suyu bile olsa salmastra sisteminin içinden geçen ve orada biriken sular muslukların içinde benzer durumlar oluştururlar. Biz bu suyu kettle'da ısıtmalık su olarak kullanıyoruz mesela, doğrudan içmiyoruz. Musluğu değiştirme sebebim ise damlama sesinden rahatsız olmamdı. Konuyu artık öğrendiğim için filtrelerini de dışarıdan satın alarak kendim değiştiririm muhtemelen.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Su arıtma cihazı musluğu nasıl değiştirilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.