5.00 / 1 oy

Stake etmek ne demektir?

Binance'te gördüğüm ve kısmen anladığımı düşündüğüm stake etme konusu hakkında bir başlık açmak ve bilgisi olmayan arkadaşlara bu konu hakkında bilgi vermek ve ek olarak stake etmek hakkında benden daha bilgili arkadaşların görüşlerini sorabilmek için bu başlığı açıyorum.

Stake etme işlemi, bir nevi bizim bankalarda açtığımız vadeli hesaplara benziyor, stake edilebilir cinsten coin'lerinizi stake ettiğiniz sürece çekemiyorsunuz; ama bunun karşılığında da farklı stake programlarında yer alan ödüllerden yararlanabiliyorsunuz. Örneğin binance yakın zamanda BNB ve USDT cinsnden stake edilen tutarlar karşılığında TLM verdi. Staking sisteminin dezavantajı ise, stake edilmiş coin'lerin değer kaybetmesi durumunda bu zarardan doğrudan etkileniyor olmaktır.

Benim anladığım kadarıyla stake etme sistemi, hisse senetlerindeki temettü sistemleri gibi pasif bir gelir elde etme imkanı sunuyor. Ama temettü işlemi tek bir an üzerinden o anda o hisse senedine sahip olma oranı üzerinden hesaplanırken burada sistemlere (binance gibi) coin'lerinizi belirli bir süre o cüzdanda tutma sözü veriyorsunuz ve sistem de sizi bu süre zarfında o coin'leri satmama sözü karşılığında ödüllendirmiş oluyor. Her ikisi de pasif gelir elde etme imkanı sundukları için bence bu açıdan benzerlik taşıyorlar.

 

Editör editi: Sitede yer alan bazı benzer başlıklar için;

bkz: Binance Coin Vault (BNB Vault) Nedir?

bkz: Binance'te coin'lere faiz almak

bkz: binance'te Bulunan Coinleri trbinance'e Aktarmak

bkz: Bitcoin Hesabının Sahibi Bulunabilir mi?

bkz: Yeni coin nasıl çıkartılır ve binance'e eklenir?

bkz: Coin'lerde nasıl aynı anda herkes kazanabiliyor?

çakabey

17.04.2021 00:01

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Stake etmek ne demektir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.