5.00 / 1 oy

El Öpen Kertenkele Isırır mı?

Yazlığı yeni açtık ve 2 gündür temizliğini yapıyoruz, evden kış boyu biriken toz ve pisliken hariç olarak her yıl olduğu gibi biraz böcek ve karınca da çıktı ama bu yıl ilk kez el öpen olarak adlandırılan hayvandan (bir tür küçük kertenkele) 5 tane çıktı ve muhtemelen eşyaları çektikçe biraz daha çıkacak. Çok çevik hayvanlar ve duvarda da tavanda da yürüyebiliyorlar. Gece uyurken de üstümüzde gezinmesi gibi görece haklı sayılabilecek bir fobimiz oldu ve evi kırklamadan kimse rahat bir uyku çekemeyecek bu gidişle. Bilen eden varsa diye bir şansımı denemek ve sormak istedim, el öpenlerin insanlar için bir zararı var mıdır, mesela ısırırlar mı ya da benzeri bir şekilde saldırabilirler mi?

subaşak

30.06.2020 17:29

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 24 Ekim 2021 01:44
    0

    ben daha hayatımda saldıran bir kertenkele görmedim, hatta nerede ne zaman bir kertenkele gördüysem kuyruğunu bırakıp kaçmıştır. ama eskilerin bu kertenkele türüne "el öpen" demesinin de mutlaka bir amacı ve hikayesi vardır. ısırmak demeyelim de öpmek diyelim biz en iyisi :)

  • 25 Nisan 2022 05:36
    -1

    adı el ısıran kertenkele olsaydı da öper mi diye sorar mıydınız?

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
El Öpen Kertenkele Isırır mı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.