5.00 / 1 oy

Hacamat faydalı mıdır yoksa zararlı mıdır?

Hacamat konusunda oldukça önyargılı birisiyim ama çevremde hacamat yaptırdığını ve bu sayede çok rahatladığını söyleyen kişilerin sayısı üç olunca ve bunca yüz yıldır uygulanmakta olan bir metod olduğu düşünülünce acaba hacamat yaptırsam mı diye düşünmeye başladım. Herhangi bir sıkıntın ya da sağlık progbleminiz var mı diye sorarsanız da hayır yok, sadece faydası olacaksa yaptırabilirim.

Uygulaması açısından hacamatı çok eleştirmişimdir, çağ dışı bir uygulama olduğunu ve ilişkilendirildiği şeylerin de hoşuma gitmediğini yer yer paylaşımdır. Ama bilerek mi eleştirdin derseniz tamamen önyagı. Acaba hacamatı eleştiren herkes de hiç denemeden sadece görüntü kirliliğine dayalı olarak hacamatın zararlı bir uygulama olduğu fikrini paylaşıyor olabilirler mi?

Hacamat, bildiğiniz gibi vücudun çeşitli yerlerinde ufak delikler açarak kanın cam tüpler kullanılarak çekilmesi operasyonuna verilen isim. İnternette hacamat fotoğraflarına bakınca mümkün değil ben bu işlemi kendime yaptırmam diyorum. Ama internette yazan faydalarına bakınca da bir şans versem mi diye düşünmüyor değilim, netice olarak işlem vücuttan deriye yakın olan kanların bir kısmının atılması hadisesi. İddialara göre bu kan atımı sayesinde;

- Vücuttaki toksinlerin bir kısmının atılması

- Bağışıklık sistemine fayda sağlamak

- Kan üretimini artırmak

gibi faydaları varmış. ben yine de hacamat konusunda araştırma yapmış ve önyargılı olmayan bir hekimin görüşlerini merak ediyorum. Duyan, eden, bilen ya da sorabilen varsa buraya hacamat yaptırmanın olumlu ve olumsuz sonuçlarını yazarsa çok güzel bir bilgi olur.

 

yaşar44

10.09.2020 09:39

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Hacamat faydalı mıdır yoksa zararlı mıdır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.