5.00 / 1 oy

San Jose Kabuklu Biti Nedir ve Nasıl Temizlenir?

San Jose kabuklu biti, birkilerin dallarında, gövdelerinde ve yapraklarında bulunan sıvılar ile beslenen ve aynı zamanda da salgıladığı zararlı maddeleri bitkiye salarak zarar veren ve bu şekilde bitkilerin kurumasına sebep olan bir böcektir.

San Jose kabuklu bitinin tespiti, dalların içerisinde kırmızı renkli diklemesine lekeler ile anlaşılır. Bu bölgeler, san jose kabuklu bitinin bitkiden beslendiği ve zarar verdiği böölgelerdir.

San jose kabuklu bitinin bitkilerden temizlenmesi için kimyasal müdahale, bitkiler henüz uykudayken yapılmalıdır. Ancak bahar ve yaz aylarında bu zararlıların tespit edilmesi durumunda da zorulu durumlarda ilaçlama yapılabilir.

Dişi ve erkek san jose kabuklu bitlilerinin renkleri ve karakterleri birbirinden farklı olduğu için dikkatli olunmalıdır, bitliler arasında gezebilme özellikleri olduğu için temizlenen ve ayıklanan yapraklar ile dallar mutlaka uzak bir yere götürülerek bu zararlıların ana bitkiye tekrar dönmesi engellenmelidir.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: Bitkilerde unlu bitlerden kurtulmak için ilaç tavsiyesi

bkz: Semizotu nasıl ekilir ve çoğaltılır?

bkz: Toprak neden havalandırılır? (toprağı çapalamanın faydaları)

bkz: Toprak neden çatlar?

bkz: Saksıya ayçiçeği nasıl ekilir?

bkz: Bitki topraklarına muz eklemek faydalı mıdır?

eliff

09.08.2021 17:43

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
San Jose Kabuklu Biti Nedir ve Nasıl Temizlenir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.