5.00 / 1 oy

Porterhouse Steak Nedir ve Nasıl Hazırlanır?

Porterhouse bifteğe aslında T-Bone bifteğinin (bkz: T-Bone Nedir ve Dananın Neresinden Çıkar?) büyük parçasıdır diyebiliriz. Hatırlarsanız t-bone yazımda da anlattığım gibi t-bone bifteğinin sağ ve sol tarafında iki farklı et vardır ve aralarında T şeklinde bir kemik olduğu için de bu ete T-Bone adı verilmektedir. T-Bone kemiğinin bir tarafındaki daha büyükçe olan et parçası kontrfile (bkz: Kontrfile Nedir ve Dananın Neresinden Çıkar?), daha küçük parçası da bonfile (bkz: Antrikot ve Dananın Neresinden Çıkar?) parçalarıdır. T-Bone, bu iki farklı etin tam kesişim yerinde bulunan kemik olduğu için yanındaki bu iki et türünden nasiplenmektedir, ancak dananın bonfile kısmı koni biçiminde bir et olduğu için bir danadan çıkan birkaç farklı t-bone bifteğinin tümündeki bonfile oranları da farklı olmaktadır. İşte bu bonfile oranı en yüksek olan kısma denk gelen t-bone bifteğine de porterhouse biftek adı verilmektedir.

Porterhouse biftek ile T-Bone bifteği arasındaki fark da her ikisinde de bulunan bonfile etleri arasındaki boyut farkıdır. T-bone türü bir bifteği bonfile kısmını daha çok sevdiğim için yemeyi tercih ederim, yaygın olarak da bonfilenin daha yağlı ve yumuşak bir et olmasından dolayı herkes bu şekildeki t-bone etleri sever. Şahsen kasaptan dinlendirilmiş et alacağım zaman eğer varsa porterhouse olanları almaya dikkat ediyorum, yoksa bile kocaman kontrfile ve ufacık bonfile eti olan t-bone bifteklerini almak yerine sadece bonfile almayı tercih ediyorum. Bu bilgi de kasaplarınızdan t-bone alacağınız zaman çok işinize yarar, seçerek şunu istiyorum derseniz daha çok bonfile yemiş olursunuz ve kontrfileye bonfile parası vermemiş olursunuz.

bostonlu

22.10.2020 20:35

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Porterhouse Steak Nedir ve Nasıl Hazırlanır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.