5.00 / 1 oy

New York Steak Nedir ve Nasıl Hazırlanır?

Dananın sırt kısmından çıkan etlerle ilgili yazılar yazmaya devam ediyorum, bitince artık diğer et türlerine de girmeye çalışacağım :) New York Steak de yine dananın sırt bölgesinden çıkan ve özel olarak isimlendirilmiş bir et türü. Aynı bölgedeki diğer etler için bkz: T-Bone Nedir ve Dananın Neresinden Çıkar? , bkz: Antrikot ve Dananın Neresinden Çıkar? , bkz: Kontrfile Nedir ve Dananın Neresinden Çıkar?

Peki gerçekten farklı bir et mi yoksa bildiğimiz bir et türünün yeniden adlandırılmış hali mi? Bunun için sizden wikipedia'ya New York Steak yazmanızı rica ediyorum. Sonuç bulamazsanız panik yapmayın, her şeyin cevabını bilen wikipedia bile böyle bir et türü hakkında size bir şey söyleyemiyorsa, bu böyle bir et türünün aslında olmadığından kaynaklanıyordur.

New York Steak, tanım olarak T-Bone Steak'in antrikotsuz hali, dolayısıyla da aslında kontrfileden bahsetmiş oluyoruz. Kötülemek gibi de olmasın, kontrfile de oldukça lezzetli bir et türü elbette ama antrikota göre hem daha az yağlı, hem de daha kuru bir ettir. Menüde sadece adı çok habalı olduğu için az pişmiş New York Steak söyleyen arkadaşlar, bunun yerine porterhouse steak siparişi veresiniz diye söylüyorum.

Ne yediğini bilmek çok önemli, bu yüzden New York Steak konusunda doğrudan kontrfileye referans vermek yerine burada ayrıca bir yazı hazırlamak istedim. Ama bu yazdıklarımdan da New York Steak kötü bir ettir çıkarsaması da yapılmasın. Dinlendirilmiş ve mermer gibi olan bir kontrfileden de çok lezzetli biftekler hazırlanabilir. Ama hazır paketlenmiş olan etlerden bu performansı beklememenizi öneririm. Marketlerde satılan hazır paketli steak etlerinin çoğu maalesef vasat oluyor.

bostonlu

22.10.2020 21:33

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
New York Steak Nedir ve Nasıl Hazırlanır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.