Noterden ihtarname çekme ücreti nedir? (2022)

Faydalı bir bilgi olduğu için paylaşmak istedim, bu hafta kirasını ödemediği için artık kiracıya ihtar çekmek durumunda kaldım çünkü kirasını her ay daha da geciktirerek aksatıyordu ve bu da benim ödeme dengemi bozuyordu, iyi niyetli bir kiracı olmadığını anladıktan sonra ihtar çekerek uyarmak istedim. İhtarname örneğini de bir başlıkta paylaşırım isteyen ev sahipleri kullansınlar.

Noterden ihtarname göndermenin iki avantajı var, avukatımla görüştüğüm için konu hakkında etraflıca bilgi sahibi olmuş oldum. Eğer ihtardan sonra ödeme yapmazsa icra davası açabiliyorsunuz (mahkeme süresi uzun ama kiracı bu sürece ve masrafa girmeyi istemediği için ödemeyi yapıyor ki benim kiram da ihtar postası ulaştıktan 1 saat sonra gelmiş oldu). İkinci avantajı ise iki adet ihtarname gönderdiğinizde kiracınızı sözleşme yenileme tarihinde tahliye edebiliyorsunuz, bunun için de tahliye davası açmanız gerekebilir. Zaten senet, depozito ve kefil de olduğu için bu anlamda ev sahibinin eli güçlü olmuş oluyor.

Son olarak noterden ihtarname çekme masrafı 2022 yılı itibariyle (toplam 3 nüsha - biri postayla gidiyor ki hızlı posta ve iadeli taahhütlü posta kullanabiliyorsunuz - biri sizde kalıyor - birisi de noterde saklanıyor) toplam 254 TL tuttu ki bu ödemeye harç, damga vergisi, değ. kağıt bedeli, ptt giderleri ve kdv de dahil.

Umarım hiç bir kiracı da ev sahibi de bu süreci öğrenmek durumunda kalmaz ama ben mecburen öğrenmiş oldum.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: Evden çıkmayan kiracı için ne yapılabilir?

bkz: Ev sahibi kiracıyı hangi şartlarda çıkartabilir?

bkz: Evi eşyalı kiraya vermek için gerekli eşyalar ve tutarları

bkz: Alacaklı bankadaki kiralık kasayı açtırabilir mi ve içindekilere el koyabilir mi?

bkz: Kiralık Kasa Sahibinin Ölümü Durumunda Ne Olur?

bkz: Evimizin bir odasını airbnb'den kiralasak nasıl olur?

İsmail76

13.08.2022 10:44

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Noterden ihtarname çekme ücreti nedir? (2022)

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.