5.00 / 1 oy

Risturn nedir?

Bir kooperatifçilik terimi olarak ilk kez duyunca neymiş acaba diye araştırdım. Sigorta sektöründe ve ajans usulü çalışan medya şirketlerinde de farklı bir anlamla da olsa kullanılan bir terimmiş. ben en azından kendi araştırdığım kısmı üzerinden bilgi verebilirim, bu da kooperatiflerin yıl boyunca yaptıkları işlemler ile dönem sonunda elde ettikleri karın kooperatif ortaklarına paylaştırdıkları ücrete verilen isimmiş. Kurumlar vergisi muafiyeti ile ilgili olarak da kurumlar vergisi kanununda risturn istisnası düzenlemesi yapılmış. Daha basit bir tanımlama ile kooperatifler kar amacı gütmeyen kuruluşlar oldukları için gelir fazlalarını ortaklarına iade etme işlemi olarak adlandırmak mümkündür.

Risturn konusunda farklı sektörlerdeki alternatif anlam ve kullanımlar hakkında bilgi vermek isteyen olursa diyerek bu kısa açıklamayı soru başlığı olarak açtım, kısa bir tanım arayışında birilerine faydalı olmasını umarım.

Erdoğan71

01.10.2019 15:02

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Risturn nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.