5.00 / 1 oy

Niyet mektubu nedir ve nasıl yazılır?

Niyet mektubu, yaygın olarak iş ve eğitim alanlarında yapılan başvurularda kişilerin ya da kurumların kendilerini ve başvurularının sebebini açıkladıkları mektuptur. Talepleri, başvurdukları merci tarafından incelenirken niyet mektuplarında yazılan amaçlar kısmı seçim için önem arz eder.

Özellikle lisans üstü eğitimde (Master, MBA, doktora programları gibi) eğitim kurumları öğrencilerden niyet mektu talep ederler ve bu eğitimi seçmelerindeki gerekçeleri paylaşmalarını isterler. Öğrenciler de alacakları eğitimin kariyerleri ve öğrenim planlarındaki yerini, yani kısaca niyetlerini bu mektup içerisinde yazarlar. Ayrıca referansları ve bu eğitimde gerekli duyacakları temel bilgilere sahip olduklarını da vurgulamaları beklenir.

İnternette çok sayıda niyet mektubu şablonu bulunduğu için bu mektubu değerlendirenler açısından da şablonlardan hazırlanmış olan niyet mektuplarını fark etmek oldukça kolaydır. Bu yüzden şablon mektuplar yerine özgün ve talete bulunan kişinin gerçek niyetini doğru bir format ile yazması, niyet mektubunun daha etkili olmasına sebep olacaktır.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: Sahanda Yumurta Nasıl Yapılır ve incelikleri Nelerdir?

bkz: Mikrodalga fırının kapağı açılmıyor nasıl açabilirim?

bkz: Roka tohumu nasıl dikilir?

bkz: WPS Nedir ve Modemdeki WPS Nasıl Kullanılır?

bkz: Turşu kokusu kavanozdan nasıl çıkar?

bkz: Ahşap mobilyada reçine neden oluşur ve nasıl temizlenir?

yilmazumut

05.06.2021 14:22

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 29 Kasım 2021 01:55
    1

    bir niyet mektubu örneği de paylaşsaydınız keşke daha da faydalı olurdu, her ne kadar az sayıda insan kendi kelimeleri ile niyetini ifade etmekten hoşlansa da genellikle copy paste yapmayı seven insanlarız sonuçta :)

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Niyet mektubu nedir ve nasıl yazılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.