5.00 / 1 oy

Nikotin bandı mı nikotin sakızı mı daha etkili?

Sigarayı bırakmayı birçok denemiş biri olarak hepsinde bir müddet devam edip bırakabildiğim halde neden bir sebeple tekrar başladım... Şimdi korona virüs muhabbetine ve tabii sokakta da sigara içilmesi yasaklarının başlamasıyla tekrar sigarayı bırakma kararı verdim. Fakat nikotin sakızını kullananların daha az olması ve sakız çiğnemenin genel olarak iş ortamı ya da toplumda özellikle nedense erkeklerin sakız çiğnemesinin hoş karşılanmadığı?! yerlerde sigara içme krizim geldiğinde daha doğrusu nikotin krizim geldiğinde nikotin sakızını nasıl çiğneyeceğim konusunda endişelerim bulunuyor. yani sigarayı iki fırt çekersiniz tamamdır işlem ya da ne bileyim bir sigarayı kaç dakikanızı alabilir ki en fazla fakat sakız öyle mi? Çiğnedikçe insanın çiğneyesi geliyor. 

Günde en fazla kaç tane sakız çiğneme hakkımız var? ya da kaç mg çiğneme sınırı var diye sormam daha doğru olur sanırım lakin sakızların mg'ları farklı. Mesala 4 mg ile olan ile başlasam diye düşünüyorum sonra nikotin isteğim azaldıkça ya da bilmiyorum belki 2 hafta sonra 2 mg'a düşürüp bir müddet de öyle devam etsem. Aklıma şimdi de şu takıldı; sigara isteğimin az olduğu zamanlarda 4 mg aldığım nikotin sakızı paketindeki sakızı 2ye bölsem 2 mg mı içmiş olurum?  saçma oldu değil mi? Şarabın alkol oranının ortalama %12 olduğunu düşününce ve bir şişe şaraptan 4 kadeh çıktığını düşündüğümüzde bir kadeh şarap içtiğimde %3 mü alkol almış oluyorum? Sanırım aynı sorunsalda boğuşuyorum. Ve sanırım nikotin krizim başladı ki sağlıklı düşünemiyorum. 

turgay dikgez

24.11.2020 21:47

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Nikotin bandı mı nikotin sakızı mı daha etkili?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.