5.00 / 1 oy

ADSL ile Kablonet Arasındaki Fark Nedir?

Son 10 yıldır İnternetin artık girmediği ev kalmadı ve internet de televizyon yayını kadar yaygın ve erişilebilir bir teknoloji oldu. Önceleri sadece bilgisayarlarımızdan internet sitelerine girmek için internetten faydalanırken artık online oyunlar, dijital tv yayınları, akıllı ev otomasyonlarının uzaktan yönetilmesi ve akıllı telefonlar ile internet erişimi yapmak gibi birçok alanda internetten faydalanıyoruz.

Evinize internet alacaksanız aslında kuşbakışı baktığımızda üç farklı seçenek vardır: fiber internet, ADSL ve kablonet. Fiber internet, adı üzerinde fiberoptik kablolar üzerinden hızlı bir data transferi sağlanabilmesi sayesinde altyapı olarak ulaştığı yerlerde oldukça hızlı ve nispeten hesaplı bir internet teknolojisi sunuyor. ADSL ise zamanla VDSL ve ADSL 2+ gibi alt teknolojilere doğru evrimleşti ancak tüm bu internet teknolojileri özünde ADSL teknolojisi olarak gruplandırılabilir.

ADSL teknolojisinde verilerin iletimi telefon kabloları ile olmaktadır, kablonet (uydunet) teknolojisinde ise kablo tv altyapısı kullanılmaktadır. ADSL teknolojisinde modemin arkasındaki porta bir telefon kablosu ile giriş yapılırken kablonet/uydunet teknolojisinde ise modemin arkasındaki porta bir anten kablosu giriş yapar ve her iki teknolojide de farklı modemler kullanılır.

ADSL ile Kablonet arasındaki bir diğer fark ise ADSL'de telefon kablolarının mesafesi arttıkça hızın da düşmesidir, Kablonet teknolojisinde ise hızın mesafeye göre düşmesi gibi bir sorun bulunmamaktadır.

serhat63

16.12.2020 08:35

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
ADSL ile Kablonet Arasındaki Fark Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.