5.00 / 1 oy

Yubikey Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Yubikey, Yubico firması tarafından üretilen usb formundaki bir u2f şifre girme aracıdır. Örneğin Yubikey ile kripto para borsası hesabınıza giriş yapabilir ya da kullanmakta olduğunuz Windows gibi bir işletim sistemine giriş yapabilirsiniz. Usb bellek gibi Yubikey'i yanınızda taşımalı ve oturum açmak istediğiniz cihaza taktıktan sonra parmağınızla onay vermelisiniz. Özellikle sms ile gelen mesajlarla ya da google authenticator gibi araçlarla giriş yaparken halen tedirgin olan kullanıcılar için mükemmel bir araç.

Yubikey kullanırken dikkat etmeniz gereken birincil kural Yubikey'i kaybetmemek. İkinci dikkat etmeniz gereken konu ise Yubikey'i sürekli bilgisayarınızın yanında bırakmamak çünkü böyle bir durumda bilgisayarınızı çaldırırsanız kötü niyetli kişiye anahtarı da teslim etmiş oluyorsunuz.

Yubikey ürünleri yaklaşık olarak beş yıldır yurt dışında piyasada olmasına karşın Türkiye'de yeni yeni satılmaya ve talep görmeye başladı. Satılmakta olan bazı modelleri ve fiyatları şu şekilde:

- Yubico Yubikey 5 - 590 TL (Amazon)

- Yubico Yubikey 5 ci - 1330 TL (Hepsiburada)

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: Upwork Nedir ve Nasıl Kullanılır?

bkz: Google Chrome'da DNS over HTTPS nasıl kullanılır?

bkz: Binance 10x ne demektir ve nasıl kullanılır?

bkz: Yazlık yağ nedir ve nasıl kullanılır?

bkz: WPS Nedir ve Modemdeki WPS Nasıl Kullanılır?

bkz: Wireshark nedir ve nasıl kullanılır?

oissende

23.09.2021 18:12

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Yubikey Nedir ve Nasıl Kullanılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.