5.00 / 1 oy

Underrated Ne Demektir ve Anlamı Nedir?

Underrated kelimesi, artık Türkçe'ye çevirme gereği duyulmayan ve İngilizce olarak da sık sık kullanılan bir kelime haline geldi. Sıklıkla da anlamını bilmeyen kişiler tarafından hatalı olarak kullanıldığına tanık olduğum için kısa bir açıklama yazısı yazmak istedim.

Underrated kelimesi iki ingilizce kelimenin birleşiminden oluşmaktadır:

under: alt

rate: puanlamak (rated geçmiş zaman kipi olarak "puanlanmış" almanına geliyor)

dolayısıyla underrated kelimesi de az puanlanmış gibi bir kelime çevirisine sahip olmuş oluyor. Ancak underrated kelimesinin tam olarak anlamı: "hakettiğinden daha az puanlanmış" olan gibi çevrilebilir. Benzer şekilde "hak ettiği değeri görmemiş" ya da "fazlasını hak eden" gibi de düşünebiliriz underrated kelimesinin anlamını.

Örneğin bir sinema filmini açıp izlediniz ve çok beğendiniz, hemen imdb'den puanına bakmak istediniz ve bir baktınız ki filmin puanı sadece 6.5. Bence en az 8 eder diyorsanız bu film sizce underrated bir film olmuş demektir. Sinema sektörünün ötesinde hak ettiği değeri görmemiş her şey için yine underrated kelimesini kullanabilirsiniz. Daha iyi bir kariyere sahip olması gereken eski bir futbolcu ya da çok kaliteli müzik yapmasına rağmen çok az tanınan bir müzik grubu yine size göre underrated olabilir.

Underrated kelimesinin tersi nedir diye merak ederseniz underrated kelimesinin zıt anlamlısı da overrated kelimesidir. Overrated ise hak ettiğinden fazla övülen ve büyük beklentiler sonrasında hayal kırıklığı yaratan şeyler için söylenebilir.

hasanhusami

29.08.2020 20:41

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Underrated Ne Demektir ve Anlamı Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.