5.00 / 1 oy

Altın Güvenli Liman Mıdır?

Altının güvenli bir liman olması durumu bizde yıllardan beri ezbere söylenen finansal ifadelerden birisi. Öyle mi derseniz uzun vadede her zaman öyle ama altın fiyatlarının sadece altın fiyatlarına bağlı olmadığı hep gözden kaçıyor.

Altının global piyasalarda fiyatını belirleyen unsur, ons altın fiyatlarıdır ve Eylül 2011 tarihinde yaklaşık 1900 doları gören ons altın fiyatları sonrasında 1000 dolarlara kadar düşmüş ve geçtiğimiz 9 yılda da tekrar eski zirvesinin altında kalmıştır. Geçtiğimiz günlerde ise 2000 doların üzerine çıkarak eski tepesinin üzerine çıktı ama dünyada altının güvenli bir yatırım aracı olarak liman olabilmesinin söz konusu olamayacağını da buradan anlayabilirsiniz.

Türkiye'de ise alton fiyatları ons altın fiyatına ilave olarak Dolar/TL paritesinin de değerine bağlıdır. Yani;

- Ons altın fiyatları artarsa Türkiye'de altın fiyatı artar

- Doların değeri artarsa Türkiye'de altın fiyatı artar

- Ons altın ve dolar fiyatları aynı anda artarsa Türkiye'de altın fiyatı uçar

Aslında uzun vadede artan altın fiyatlarının arkasındaki itici güç budur ve uzun vadede altının TL bazında hep değerlenmesinin sebebi de budur. Sonuç olarak TL bazında yatırım yapmak isteyen bir yatırımcının gözünden altın güvenli bir liman olarak değerlendirilebilir mi derseniz geçmişte hep uzun vadede kazandıran bir araç olsa da aslında çarpan etkisi ile bu değer kazanımının mümkün olabildiğini anlatmaya çalıştım.

yemenuss

10.08.2020 00:27

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Altın Güvenli Liman Mıdır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.